The influence of the Ottoman architectural style on the designs of modern mosques in Baghdad
Osmanlı mimari üslubunun Bağdat'taki modern camilerin tasarımlarına etkisi
  1. Tez No: 866969
  2. Yazar: NOOR MAHMOOD ISMAEL ISMAEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÇAĞLAK EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı üslubunun Bağdat'taki camilerin inşası üzerindeki etkisi incelenmiş ve bu etkinin Bağdat'taki çağdaş cami mimarisinde ne ölçüde devam ettiği araştırılmıştır. Araştırma, Bağdat'ın Osmanlı hakimiyeti döneminde (1570) yapılmış olan Al-Muradiyya Camii'nin, cami ve mimari unsurların seçildiği iki ana bölümden oluşmaktadır. Planlama tarzı olan ve iç mabedin şekli, açık avlunun varlığı ve ön revakın şekli gibi bu unsurlar analiz edilmiştir. Minare de dahil olmak üzere temel sembolik mimari unsurlar, kaidenin şekli, gövdenin şekli, şerefenin şekli ve sayısı, süslemeler ve yapımında kullanılan malzemeler açısından analiz edilmiştir. Sütun kesitinin şekli ve konumu bakımından sütunlar, sütunun tepesinde kullanılan başlıklar, merkezi kubbe ve tali kubbelerin varlığı ve konumları gibi sembolik mimari unsurlar da incelenmiştir. Daha sonra elde edilen veriler bir yandan Osmanlı öncesi camilerde bulunan unsurlarla, diğer yandan Türkiye'deki Osmanlı camilerinde bulunan aynı unsurlarla karşılaştırılmıştır. Bağdat'ın Karkh tarafında yer alan Ümmü'l-Tabul Camii (1968) ve Bağdat'ın Rusafa tarafında yer alan El-Nida Camii (1997), Bağdat'taki çağdaş camiler arasında yer aldıkları birer için cami ve mimari unsur olarak seçilmiştir. Caminin elemanları, Al-Mouradia Camii'nde kullanılan yönteme göre analiz edilmiştir. Sonuçlar, seçilen camilerin Osmanlı tarzından etkilendiğini kanıtlamıştır, çünkü hem planlama modelinin hem de yapısal unsurların karşılaştırmalı analizi, bu camilerde tek merkezi kubbeli çatı sisteminin kullanımının ve ön revakın varlığının, o dönemden önce Bağdat'ta inşa edilen camilerde benzersiz olduğunu göstermiştir. Osmanlı üslubunun on beşinci ve on altıncı yüzyıllardan itibaren Bağdat'taki camilerin inşası üzerinde etkili olduğu ve bu etkinin hala devam ettiği ve Osmanlı üslubunun tasarım özellikleriyle karakterize edilen işlevsel ve estetik amaçlar nedeniyle çağdaş Irak cami mimarisinin ayrılmaz bir parçası haline geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of the Ottoman style on the construction of mosques in Baghdad was studied, and the extent to which this influence continued in the contemporary mosque architecture in Baghdad was investigated. This research consists of two main sections, through which mosque and architectural elements were selected for Al-Muradiyya Mosque, as it was built during the Ottoman rule of Baghdad (1570). These elements were analyzed, which are the planning style and include the shape of the inner sanctuary, the presence of the open courtyard, and the shape of the front porch. The basic symbolic architectural elements were also analyzed, including the minaret in terms of the shape of the base, the shape of the body, the shape and number of the balcony, the decorations and the materials used in its construction. The symbolic architectural elements were also examined, including the columns in terms of the shape and location of the cross-section of the column, the capitals used at the top of the column, the presence of the central dome and the secondary domes and their location. Then it was compared with the same elements present in the mosques that preceded the Ottoman rule on the one hand, and with the same elements present in the Ottoman mosques in Turkey on the other hand. Mosque and architectural elements were selected each of Umm Al-Tabul Mosque (1968) located on the Karkh side of Baghdad and Al-Nida Mosque (1997) located on the Rusafa side of Baghdad, as they are among the contemporary mosques in Baghdad. The elements of the mosque were analyzed according this method used in Al-Mouradia Mosque. The results proved that the selected mosques were influenced by the Ottoman style, as the comparative analysis of both the planning pattern and the structural elements showed that the use of the roofing system with one central dome and the presence of the front porch in these mosques is unparalleled in the mosques built in Baghdad before that period. It was concluded that the Ottoman style had an impact on the construction of mosques in Baghdad since the fifteenth and fifteenth centuries, and this influence is still continuous and continuous and has become an integral part of the contemporary Iraqi mosque architecture, because of the functional and aesthetic purposes characterized by the design characteristics of the Ottoman style.