İran ders kitaplarında şiileştirilmiş Pers kimliği
Shiitized Persian identity in Iranian textbooks
- Tez No: 866968
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmanın amacı, İran'ın ilkokul ve ortaokul ders kitaplarında Şii ve İrani kimliğinin bileşenlerini nasıl sunulduğunu incelemektir. Bu araştırmada 2021-2022 eğitim yılında kullanılan 55 ilkokul ve ortaokul kitabı incelenmiştir. Öğrencilerde ulusal ve dinî kimliklerin oluşumunda önemli bir etkiye sahip olduğu için ilk ve ortaokuldaki ders kitapları seçilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi tekniği ile elde edilen verilerin analizinde eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma, İran İslam Cumhuriyeti ders kitaplarında Şii-Fars ideolojisinin egemen söylem olduğunu göstermektedir. Ders kitaplarında Şii ve Fars kimliğinin oluşturucuları olan dini, tarihi, etnik ve dilsel öğelere yoğun bir yer verilirken, bu kimliğin dışında kalan farklı dil, din ve etnik unsurlara ise sınırlı bir şekilde yer verilmiştir. Sonuç olarak ders kitaplarında İran İslam Cumhuriyeti'nin makbul ulusal kimliğinin“Şiileştirilmiş Pers”kimliği etrafında kurulduğu görülmüştür. Bu Şiileştirilmiş Pers" kimliği Şiiliği, Farsçayı, Persliği, Eski Pers tarihi ile Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail en merkezde olmak üzere Batı karşıtlığı ile oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how Iranian primary and secondary school textbooks present the components of Shia and Iranian identity. This study analyzed 55 elementary and middle school textbooks used in the 2021-2022 academic year. Primary and secondary school textbooks were selected because they significantly impact students' formation of national and religious identities. The critical discourse analysis method was used to analyze the data obtained through the document analysis technique, one of the qualitative research methods. This research shows that Shiite-Persian ideology is the dominant discourse in the Islamic Republic of Iran textbooks. While religious, historical, ethnic and linguistic elements, which are the constituents of Shiite and Persian identity, are intensively covered in the textbooks, different linguistic, religious and ethnic elements outside this identity are given limited coverage. As a result, it has been observed that the acceptable national identity of the Islamic Republic of Iran is constructed around the“Shi'itezed Persian”identity in the textbooks. This identity is formed through a combination of Shi'ism, Persian language and culture, ancient Persian history, and anti-Western sentiment, with the United States and Israel as targets.