Uygulanan döviz kuru politikalarının tüketiciler üzerindeki etkisinin davranışsal iktisat açısından değerlendirilmesi Türkiye örneği
Evaluation of the effect of applied exchange rate policies on consumers in terms of behavioral economics; Turkey example
- Tez No: 866974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanların her zaman, her koşulda ekonomi biliminin beklediği gibi rasyonel davranışlarda bulunmamaları son dönemlerde dikkat çekmiş ve davranışsal iktisat kavramı üzerinde durulmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda iktisat ve psikoloji bilimi birleşerek insanların irrasyonel davranışlarına karşılık açıklama getirmeye çalışmışlardır. Bu tezde, döviz kuru tanımı, özellikleri ve tüketici davranışlarına olan etkisi üzerinde durulacak ve özellikle son yıllar içerisinde yaşanan pandeminin etkisi ile de iyice artış gösteren döviz kurlarındaki değişmelerin bireylerin hayatlarına olan etkisi incelenecektir. Bu değişimler ve uygulanan politikalar karşısında ne yönde hareket ettikleri, kararlarını hangi doğrultuda uyguladıkları konuya daha detaylı ve doğru bir yaklaşım sağlayabilmek, bireylerin kararlarını da daha net inceleyebilmek açısından davranışsal iktisat çerçevesinde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The fack that people don't always behave rationally, as expected by economics, under all circumstances, has recently attracted attention and the concept of behavioral economics has begun to be emphasized. In this direction, economics and psychology have combined to try to explain people's irrational behavior. In this thesis, we will focus on the definition of exchange rate, its characteristics and its impact on consumer behavior, and the impact of changes in exchange rates, which have increased significantly with the effect of the pandemic in recent years, on individuals' lives will be examined. In order to provide a more detailed and accurate approach to the subject and to examine the decisions of individuals more clearly, the direction in which they act in the face of these changes and the policies implemented and the direction in which they implement their decisions will be discussed within the framework of behavioral economics.