Fen bilimleri öğretmenlerinin fen eğitiminde inovasyona yönelik algıları: Bir olgubilim çalışması
Science teachers' perceptions of innovation in science education: A phenomenological study
- Tez No: 866973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK YOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hızla gelişen ve değişen dünyada, inovasyon tüm ülkeler için rekabetin ve gelişmenin ana unsuru haline gelmiştir. Lider bir ülke konumuna gelmek için inovasyon bilincinin yerleştirilmesi ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesi kritik önem taşımaktadır. Eğitim sistemi, bu amaca ulaşmada temel araçlardan biridir. Teknolojinin gerisinde kalmamak için eğitim sistemlerinin sürekli güncellenmesi ve yenilikçi düşünceyi tetikler nitelikte şekillendirilmesi gerekmektedir. Bu araştırma, fen bilimleri öğretmenlerinin inovasyona bakış açılarını ve fen bilimleri eğitiminde inovasyonun rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kapsamı, fen bilimleri öğretmenlerinin inovasyona yönelik algılarını ve fen eğitimindeki inovasyon çabalarını değerlendirmek üzere yapılan görüşmelerle sınırlıdır. Bu bağlamda, inovasyonun fen bilimleri eğitimine entegrasyonu, öğretmenlerin inovatif düşünceyi teşvik etme ve uygulama becerileri, fen bilimleri eğitiminde inovasyonun yer alması gibi konular ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenoloji deseni ile yürütülmüştür. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki ortaokullarda görev yapmakta olan altmış yedi fen bilimleri öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırma için on bir maddeden oluşan bir görüşme formu hazırlanmıştır ve fen bilimleri öğretmenlerinin bakış açılarını, deneyimlerini ve önerilerini anlamak için yapılan görüşmelerden elde edilen verilere dayanmaktadır. Bu veriler ışığında, fen bilimleri eğitiminde inovasyonun önemi ve etkisi üzerine daha derin bir anlayış geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Fen bilimleri öğretmenleri ile yapılan görüşmeler, araştırmanın veri kaynağını oluşturmuştur. Görüşmeler, yazı ile kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, fen bilimleri öğretmenlerinin inovasyona ve fen bilimleri eğitiminde inovasyona ilişkin önemli görüşlere sahip olduğunu göstermiştir. Öğretmenler, inovasyonu yenilik yapmak, geliştirmek ve değişime açık olmak olarak tanımlamaktadır. Fen bilimleri eğitiminde inovasyonun öğrenciyi motive edeceğini, öğrenmeyi kalıcı hale getireceğini ve fen bilimlerine olan ilgiyi artıracağını düşünmektedirler. Araştırmanın bulguları ayrıca, fen bilimleri eğitiminde inovasyonu engelleyen bazı faktörlerin de olduğunu göstermiştir. Bu faktörler arasında, müfredatın yoğunluğu, sınav odaklı eğitim sistemi, yetersiz kaynak ve altyapı, öğretmenlerin yetersiz bilgi ve becerileri ve yönetimsel engeller yer almaktadır. Araştırmanın bulguları, fen bilimleri eğitiminde inovasyonu teşvik etmek için bazı öneriler sunmaktadır. Bu öneriler arasında, müfredatın güncellenmesi, sınav odaklı eğitim sisteminin değiştirilmesi, öğretmenlerin inovatif düşünce ve becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılması, kaynak ve altyapının iyileştirilmesi ve yönetimsel engellerin kaldırılması yer almaktadır. Araştırmanın bulguları, fen bilimleri öğretmenlerinin inovasyona ve fen bilimleri eğitiminde inovasyona ilişkin önemli görüşlere sahip olduğunu ve inovatif düşünceyi geliştirmek için çeşitli yöntemler kullandıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In a rapidly developing and changing world, innovation has become the main element of competition and development for all countries. In order to become a leading country, it is of critical importance to raise awareness of innovation and to train qualified labour force. The education system is one of the main tools in achieving this goal. In order not to fall behind the technology, education systems should be constantly updated and shaped in a way that triggers innovative thinking. This study aims to examine science teachers' perspectives on innovation and the role of innovation in science education. The scope of the research is limited to the interviews conducted to evaluate science teachers' perceptions of innovation and innovation efforts in science education. In this context, issues such as the integration of innovation into science education, teachers' ability to encourage and implement innovative thinking, and the inclusion of innovation in science education were discussed. The research was conducted with phenomenological design, which is one of the qualitative research methods. The research was conducted with sixty-seven science teachers working in secondary schools in Nilüfer district of Bursa in the 2021-2022 academic year. An interview form consisting of eleven items was prepared for the research and is based on the data obtained from the interviews conducted to understand the perspectives, experiences and suggestions of science teachers. In the light of these data, it is aimed to develop a deeper understanding of the importance and impact of innovation in science education. Interviews with science teachers constituted the data source of the study. The interviews were recorded in writing. The data obtained were analysed by content analysis method. The findings of the study showed that science teachers have important views on innovation and innovation in science education. Teachers define innovation as innovating, developing and being open to change. They think that innovation in science education will motivate students, make learning permanent and increase interest in science. The findings of the study also showed that there are some factors that hinder innovation in science education. These factors include the intensity of the curriculum, exam-oriented education system, insufficient resources and infrastructure, insufficient knowledge and skills of teachers, and administrative barriers. The findings of the study provide some suggestions for encouraging innovation in science education. These suggestions include updating the curriculum, changing the exam-oriented education system, conducting studies to develop teachers' innovative thinking and skills, improving resources and infrastructure, and removing administrative barriers. The findings of the study showed that science teachers have important views on innovation and innovation in science education and use various methods to develop innovative thinking.