Countering lethal autonomous weapon systems: A frame analysis of the campaign to stop killer robots
Ölümcül otonom silahlara karşı katil robotları durdurma kampanyasının çerçeve analiz
- Tez No: 866982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Ölümcül Otonom Silah Sistemleri (ÖOSS) üzerine gelişen söylemin şekillenmesine ve kavrama atfedilen anlamların oluşmasına etki eden Katil Robotları Durdurma Kampanyası'nın kolektif eylem çerçevelerinin bir incelemesidir. Kampanyanın çerçeveleme stratejilerinin gelişimi, birbirini izleyen üç döneme ayrılarak niteliksel olarak analiz ve takip edilmiştir. Kampanyanın tanısal, prognostik ve motivasyonel çerçeveleme işlerini nasıl yerine getirdiği derinlemesine incelenmiş, konunun Birleşmiş Milletler nezdinde tartışıldığı ulus-aşırı mecra olan Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi'nde aktivistlerin karşılaştıkları güçlüklerle nasıl başa çıktıkları ve çerçevelerini önemli ölçüde değiştirmek suretiyle küresel gelişmelere nasıl karşılık verdiklerine ışık tutulmuştur. Tez, belirli bir çerçeve analizi modeline göre tematik olarak kodlanan kampanya materyallerinin nitel içerik analizine dayanmaktadır. Sonuçlar; yasallık, insan onuru, uluslararası istikrar ve önleyici yasaklama çerçeveleri dahil olmak üzere çeşitli kolektif eylem çerçevelerinin içeriğini ve ayrıca bir dizi çerçeve unsuru ile teşvik sözcüklerini ortaya çıkarmakta ve tartışmaktadır. Çeşitli gelişme ve faktörlere cevaben kampanyanın Uluslararası İnsancıl Hukuk odaklı öncül yasal çerçevelerinden, 'dijital insan-dışılaşım' ve kesişimsellik çerçevelerine geçişine etki eden dinamikler gösterilmiştir. Bulgular, ulus aşırı grupların anlam inşasına nasıl dahil olduğunu, yapısal kısıtlarla nasıl başa çıktığını ve iktidar yapılarına nüfuz etmek amacıyla daha geniş çaplı sosyal trendlerle nasıl uyumlandıklarını göstererek toplumsal hareket ve ulus aşırı savunuculuk ağı çalışmalarına katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the collective action frames of the Campaign to Stop Killer Robots (CSKR) that shapes the discourse and meaning around Lethal Autonomous Weapons Systems (LAWS). It qualitatively analyses the evolution of CSKR's framing strategies across three consecutive periods: Formative, Active, and Adaptive. The study delves into CSKR's use of diagnostic, prognostic, and motivational framing tasks, demonstrating how activists navigated the challenges posed by their transnational venue CCW and responded to global events by modifying and substantially shifting their frames. The thesis is based on a qualitative content analysis of campaign material which was thematically coded as per a specific frame analytical model. The results identify and unpack the content of various framings including legality, human dignity, international stability and preemptive ban frames, as well as a set of framing components and vocabularies of motive. It reveals CSKR's shift from IHL-oriented legality frames to digital dehumanisation and intersectionality in response to various events and factors. The findings contribute to social movement and advocacy network studies, illustrating how transnational groups shape discourse, cope with structural constraints, and align with broader social trends in a bid to influence power structures.