Analysis of the impact of ceiling prices on Turkish day-ahead electricity market clearing price
Tavan fiyat uygulamasının Türkiye gün öncesi elektrik piyasa takas fiyatı üzerindeki etkisinin analizi
  1. Tez No: 866986
  2. Yazar: MUSTAFA TALHA SAĞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇOŞKUN, DR. HALİL ERTÜRK ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Pandemi sonrası enerji krizinin ardından, tavan fiyat uygulaması Türk gün öncesi elektrik piyasasında etkin hale gelmiştir. Piyasada tavan fiyatların görüldüğü saatlerde tavan fiyatlarının kısıtlayıcı etkisi açıktır. Diğer yandan, tavan fiyatların görülmediği saatlerdeki etkisi de değerlendirilmesi gereken önemli bir konudur. Dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta ise, tavan fiyatlarının piyasa takas fiyatını belirleyen faktörler üzerindeki etkisidir. Bu çalışmada, üretim, tüketim, arz-talep eğrisi noktaları, hava durumu ve birçok diğer özellik veri kaynaklarından beslenen kapsamlı bir makine öğrenimi modeli oluşturulmuş ve bu modelin içine işlem gününün tavan fiyat bilgileri dahil edilmiştir. Bu modelin davranışı, tavan fiyat ve diğer özellikler arasındaki ilişkiler Python'daki SHAP paketi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizle, tavan fiyatının görülmediği saatlerdeki etkisi değerlendirilmiş ve tavan fiyatın bu saatlerde de etkili olduğu görülmüştür. Tavan fiyatın piyasa takas fiyatının belirleyicileri üzerindeki etkisi araştırılmak üzere, tavan fiyatın sansür olarak değerlendirildiği bir lineer regresyon modeli olan Tobit modeli kurulmuştur. Kontrol modeli olarak ise Tobit modeli ile aynı özelliklere sahip klasik bir lineer regresyon modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan bu iki modelin davranışları incelenmiş ve bu incelemeler sonucunda tavan fiyat uygulamasının tavan fiyatı belirleyen faktörler üzerinde de etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the energy crisis in the post-pandemic period, the ceiling price has become more effective in the Turkish day-ahead electricity market. The limiting impact of ceiling prices is evident for hours when we see ceiling prices touched in the market. On the other hand, the effect of ceiling prices on hours when ceiling prices are not touched is essential to consider. Another critical point of consideration is the impact of ceiling prices on the other determinants of market clearing price. In this study, a comprehensive machine learning model comprising data sources of production, consumption, supply-demand curve points, weather conditions, and many other features are constructed, and ceiling price information of the trading day is integrated into this model. The model's behavior, which focuses on ceiling price and other features, is analyzed using the SHAP package in Python. With this analysis, the impact on hours where the ceiling price is not touched has been analyzed. The effect of ceiling prices on the determinants of ceiling prices is analyzed by building a statistical model that considers the ceiling price as a censor to the linear regression model, namely the Tobit model. A classical linear regression model with the same features as the Tobit model as a control model is constructed. The impact of ceiling prices on all hours of the day and the determinants of the market clearing price were found to be evident as the result of the analysis of this thesis.