Sivil toplum kuruluşları ve insani yardım üzerindeki etkileri: Türkiye'nin mülteci politikası kapsamında bir değerlendirme
Effects of civil society organizations on humanitarian aid: An assessment within the context of Turkey's refugee policy
  1. Tez No: 866997
  2. Yazar: VOLKAN OSMAN ARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sivil toplum kuruluşları, insani yardımların önemli bir aktörüdür ve acil yardım ihtiyacı olan bölgelerde etkili bir şekilde faaliyet göstermektedir. Bu kuruluşlar, doğal afetler, çatışma bölgeleri veya yoksullukla mücadele gibi durumlarda insani yardım sağlamak için çaba göstermektedirler. İnsani yardımlar genellikle gıda, su, barınma, sağlık hizmetleri ve eğitim gibi temel ihtiyaçları kapsamaktadır. Sivil toplum kuruluşları, yerel topluluklarla iş birliği yaparak yerel kaynakları kullanmakta ve sürdürülebilir çözümler sunmaktadırlar. Sivil toplum kuruluşlarının insani yardımları, toplumların dayanıklılığını artırmakta, acil durumlarda hayat kurtarmakta ve uzun vadeli kalkınma için destek sağlamaktadır. Bu çalışmada, sivil toplum kuruluşlarının insani yardımları, Türkiye'nin mülteci politikası çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda sivil toplum kavramı, mülteci sorunu ve insani yardım gibi temel kavramlar ele alındıktan sonra, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin insani yardıma yaklaşımları değerlendirilmiştir. Ardından sivil toplum kuruluşu olarak İHH seçilmiş ve İHH'nın mülteci sorunu çerçevesinde insani yardımları incelenmiştir. Araştırma sonucunda uluslararası örgütlerin insani yardım kapsamında ne kadar yetersiz kaldığı ve çeşitli çıkar ilişkileri çerçevesinde hareket edildiği, bu nedenle sivil toplum kuruluşlarının insani yardım konusunda hayati önem taşıdığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Civil society organizations are critical actors in humanitarian aid and operate effectively in areas with urgent humanitarian needs. These organizations strive to provide humanitarian assistance in natural disasters, conflict zones, or poverty alleviation efforts. Humanitarian aid generally encompasses basic needs such as food, water, shelter, healthcare, and education. Civil society organizations collaborate with local communities, utilize local resources, and offer sustainable solutions. Their humanitarian aid efforts enhance community resilience, save lives during emergencies, and support long-term development. In this study, the humanitarian aid provided by civil society organizations is evaluated within the framework of Turkey's refugee policy. After discussing key concepts such as civil society, the refugee issue, and humanitarian aid, the approaches of the United Nations and the European Union to humanitarian assistance are assessed. Subsequently, the İHH (Humanitarian Relief Foundation) is selected as a civil society organization, and its humanitarian aid efforts within the context of the refugee issue are examined. The research findings reveal the inadequacies of international organizations in humanitarian aid and their operations within various vested interests. Consequently, the vital importance of civil society organizations in humanitarian aid is emphasized.