Trauma's role in women's empowerment: An analysis of Mary Wollstonecraft's Maria, or The Wrongs of Woman and Mary Hays' The Victim of Prejudice
Kadınların güçlenmesinde travmanın rolü: Mary Wollstonecraft'in Marıa, or The Wrongs of Woman ile Mary Hays'in The Vıctım of Prejudıce romanlarının analizi
  1. Tez No: 866995
  2. Yazar: DEMET KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. HATİCE YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
18. yüzyıl İngiliz toplumu, teknolojik ve toplumsal bazı gelişmeler ile modern bir toplum inşa etme yolunda adımlar atmıştır. Ayrıca toplumun gelişmesini engelleyen geleneksel ideolojilere de meydan okumuştur. Bu dönemin önde gelen filozoflarından Rousseua, toplumun tüm üyelerinin eşit ve özgür olması gerektiğini savunmuş ve sivil toplumun kurulmasını teşvik etmiştir. Ancak kadınlar erkeklerden aşağı görüldükleri için bu ayrıcalığın dışında tutulmuşlardır. Diğer bir deyişle, eşitlik teşvik edilse de erkeklerin ataerkil tahakkümü sürdürülerek kadınlar ikinci plana atılmıştır. Fransız Devrimi'nden ilham alan bazı kadın yazarlar, Mary Wollstonecraft ve Mary Hays yalnızca, erkeklerin lehine olan yasalara ve sosyal normlara değil, aynı zamanda kadınların boyunduruk altına alınmasına hizmet eden geleneksel eğitim sistemini de eleştirmişlerdir. Tüm bu sorunların kadını hem sosyal hem de özel hayatta sınırladığını ve kadının erkeğe tabi kılınmasına yol açtığını incelemişlerdir. Bu nedenle eleştirilerini, kadınların toplumsal ve özel hayatlarında zorluklar yaşamasına neden olan eşitsizlik ve adaletsizlikler üzerinde yoğunlaştırmış ve kadının toplumdaki konumunu iyileştirmenin gerekliliğini öne sürmüşlerdir. Bu tez, Mary Wollstonecraft'in tamamlanmamış romanı Maria, or the Wrongs of Woman ile Mary Hays'in The Victim of Prejudice adlı romanı, feminist düşünce perspektifiyle analiz ederek kadınların ataerkil koşullar altında yaşadıkları kolektif travmaları ortaya koymaktadır. Wollstonecraft ve Hays'in kadın kahramanları ataerkil kültür nedeniyle travmalarla karşı karşıya kalsalar bile kadınların toplumdaki durumunu iyileştirmenin gerekliliğini vurgulamışlardır ve bu da ancak kadınların eğitim yoluyla güçlendirilmesiyle mümkün olacağını ileri sürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
The 18th-century British society took a step to build a modern society with some social advancements. Also, traditional ideologies hindering the progress of society were challenged. Rousseau, a prominent philosopher of the age, argued that all members of society had to be equal, and promoted the establishment of a civil society. However, women were excluded from this privilege as they were regarded inferior to men. Thus, while equality was promoted, the subordination of women was maintained via the assertion of men's patriarchal dominance over them. Some women writers, Mary Wollstonecraft, and Mary Hays, inspired by the French Revolution, criticized the exclusion of women from civil society. They attacked not only the laws and social norms that favored men but also the conventional education system that served to sustain the subjection of women. In their works, they reflected how these issues limited women in both social and private life and led to the subordination of women to men. Thus, their critique centered on inequality and injustice that caused women to suffer and defended the need for a social reform. As a result, this thesis analyzes Mary Wollstonecraft's unfinished novel Maria, or the Wrongs of Woman, and Mary Hays' novel The Victim of Prejudice with a feminist perspective and shows the collective traumas of women occurring under patriarchal practices. While Wollstonecraft and Hays's female protagonists face traumatic events due to the patriarchal culture, they emphasize enhancing women's condition, which could only be achieved via the empowerment of women through education. Reflecting a theme of the shared suffering of women, the novels demonstrate the necessity of improving women's condition.