The intersections of gender and environment: An ecofeminist analysis of Doris Lessing's Martha Quest
Toplumsal cinsiyet ve doğanın kesişimleri: Dorıs Lessıng'ın Martha Quest adlı romanının ekofeminist analizi
- Tez No: 866998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, kadınlara ve doğaya yönelik çifte baskının aynı kökten yani erkek güdümlü kapitalist bir iktidar sisteminden kaynaklandığını ileri süren ekofeminizme özel olarak odaklanarak Doris Lessing'in Martha Quest romanındaki ataerkillik, kadına yönelik baskı, ekolojik yıkım, ırk ayrımcılığı, toplumsal cinsiyet, anne-kız çatışması, tahakküm ve sömürgecilik konularını ele almıştır. Bu iki farklı ama birbiriyle bağlantılı baskı biçimine karşı feminizm ve çevre çalışmalarının bir araya gelmesi sonucu tek bir mücadele olarak ortaya çıkan ekofeminist felsefe, hem toplumsal cinsiyet eşitsizliğine hem de çevresel bozulmaya son vermeye çalışmıştır. Bu çalışma, aynı zamanda ekofeminizm ile ekofeminist düşünceyle benzer ideolojileri paylaşan feminist çalışmalar, çevre çalışmaları ve kesişimsellik gibi diğer kavramlar arasındaki teorik karşılaşmaları da incelemiştir. Giriş bölümü, feminizm ve çevresel adaletin ortak bir ürünü olan ekofeminist kurama ve onun dallarına ve romandaki yansımalarına kısa bir genel bakış sunmuştur. Birinci bölüm, çalışmanın teorik çerçevesini oluşturan ekofeminizmi hem teoride hem de pratikte ortaya koymakta ve onun teorik ve tarihsel gelişiminin izini sürmüştür. II. Bölüm Lessing'in Martha Quest romanını teorik ve edebi yönleriyle, erkek ve insan merkezli bakış açısının kadınlar ve doğa üzerindeki bitmek bilmeyen tahakkümünü dikkate alarak incelemiştir. Sonuç Bölümü, romanın genel bir analizini sunar ve ataerkil sistemin erkekler lehine biçimlendirilmiş kültürel yapıların ve normların ürünü olduğunu ortaya koymuştur. Bu ataerkil zihniyet, kadınları ve doğayı erkeklerle ilişkilerinde ikincil konuma itmiştir. Ve bu ikincil konuma indirgenmenin izi en çok romanın ekofeminist açıdan okunmasını da mümkün kılan Lessing'in Martha Quest eserindeki karakterizasyonunda barizdir.
Özet (Çeviri)
The present thesis has explored the issues of patriarchy, female oppression, environmental destruction, racial segregation, gender, mother-daughter conflict, domination and colonialism in Doris Lessing's Martha Quest with a special focus on ecofeminism which propounds that the twin oppressions of women and nature stem from the same cause: a male driven-capitalist power system. The ecofeminist philosophy, which emerged as two fights in one against these two distinct yet related forms of oppression, has attempted to put an end to both gender inequality and environmental degradation. The thesis has also investigated the theoretical encounters between ecofeminism and other concepts, such as feminist and environmental studies as well as intersectionality that share similar ideologies with the ecofeminist thought. The Introduction part has provided a brief overview of the ecofeminist theory, a combined product of feminism and environmental justice, and its ramifications and reflections in the novel. The first chapter has presented ecofeminism both in theory and practice forming the theoretical framework of the study, and traced its theoretical and historical evolution. Chapter II has analyzed Lessing's Martha Quest in theoretical and literary aspects with a focus on the everlasting domination of male and anthropocentric point of view over women and nature. The Conclusion Part has offered an overall analysis of the novel and revealed that patriarchal system is the product of cultural constructions and norms that have been tilted in favour of men. This patriarchal mindset has subjugated women and nature to 'second class' in their relation to men. And the imprint of this patriarchal mindset has been most obvious in Lessing's characterization in Martha Quest which makes an ecofeminist reading of the novel possible.