Kanun metotlarının içerik yönünden değerlendirilmesi
The evaluation of kanun methods in terms of content
- Tez No: 867014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KURUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kanun, Türk Müziğinde geçmişten günümüze kullanılan en önemli çalgılardan biridir. Bu araştırmada geçmişten günümüze basılı olarak ulaşılan kanun metotlarının içerik olarak kanun tarihçesi anlatımı, çalgı bilimi, kanun ve mızrap tutuşu, mandal kullanımı ve mızrap, parmak, sağ el ve sol el kullanımı açısından karşılaştırılması ve analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma basılı olarak ulaşılan kanun metotları arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya koyulması bakımından önem arz etmektedir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma evrenini geçmişten günümüze yayımlanan kanun metotları oluşturmaktadır. Bu araştırma evreninde örneklem gurubu olarak amaçlı örneklem yöntemiyle 15 adet basılı kanun belirlenmiştir. Doküman inceleme tekniğiyle toplanan veriler, betimsel yönden analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada, 15 adet kanun metodunun incelendiğinde ortak bir işaretleme dilinin olmadığı, mandal sistemi hakkında icra içerisindeki değişimlerden tam anlamıyla bahsedilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan hareketle, hazırlanan kanun metotlarında ulusal ölçekte ortak bir işaretleme dilinin olması, standart işaret ve simgelerin usta veya ekol kanun icracılarının bilgi ve tecrübeleri doğrultusunda belirlenmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The kanun is one of the most important instruments used in Turkish music from past to present. In this research, it is aimed to compare and analyze the kanun methods available in print from past to present in terms of content in terms of kanun history, organology, kanun and plectrum grip, use of pegs and plectrum, finger, right hand and left hand usage. The research is important in terms of revealing the similarities and differences between the kanun methods available in print. The research was conducted using the general survey model, one of the qualitative research methods. The research population consists of kanun methods published from past to present. In this research universe, 15 printed kanun were determined by purposive sampling method as a sample group. The data collected by document analysis technique were analyzed and interpreted descriptively. In the research, when 15 kanun methods were examined, it was concluded that there was no common marking language and that the changes in the latch system were not fully mentioned in the performance. Based on the results, it was suggested that there should be a common marking language on a national scale in kanun methods, and standard signs and symbols should be determined in line with the knowledge and experience of master or school kanun players.