Türkiye'de siyasal reklamların dijital medya üzerinden sunumu: Türkiye Yüzyılı reklamları üzerine bir inceleme
Presentation of political advertising through digital media in Türkiye: A review on Türkiye Yüzyılı advertisements
  1. Tez No: 867015
  2. Yazar: AHMET OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇAĞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim faktörü, toplumu ve halkla iç içe olan bütün paydaşları doğrudan etkileyen bir unsur olmuştur. Bu etkileşimler siyasi alanda yeni bir stratejinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Siyasi aktörler ve partiler, siyasal faaliyetlere katılan ve oy verme eyleminde bulunan hedef kitlelere ulaşmak ve onları etkilemek için siyasal iletişim araçlarını kullanmada farklı yollara başvurmuşlardır. Bu noktada siyasal reklamcılık faaliyetlerinin değeri kayda değer ölçüde artmış ve siyasal iletişimin önemli bileşenlerinden biri haline gelmiştir. Geçmişte siyasal reklamların aktarılmasında gazete, radyo ve televizyon gibi geleneksel kitle iletişim araçlarının önemli bir rolü bulunurken, günümüzde internet ve dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte siyasal reklamcılık, faaliyetlerini dijital platformlara doğru yöneltmiştir. Sosyal medya platformları, mobil uygulamalar ve diğer dijital araçlar, siyasi figürlerin halkla doğrudan iletişim kurmasına olanak tanıyarak siyasal reklamcılıkta yeni bir dönem başlatmıştır. Cumhuriyet'in 100. Yılına ithafen hazırlanan“Türkiye Yüzyılı”siyasal reklamları örneğinde, AK Parti ve Recep Tayyip ERDOĞAN'ın resmi Instagram hesaplarından yayınladıkları siyasal reklam videolarını biçim ve içerik yönünden analiz etmek üzere hazırlanan bu çalışma hem teorik hem de uygulama çerçevesinde üç bölümden oluşmaktadır. İnceleme çerçevesinde siyasal reklamları türlerine, yayın sürelerine, paylaşılma dönemlerine, vurgulanan konulara, lider kullanımına, görüntü, müzik ve ses unsurlarına vb. birçok değişken üzerinden analizleri yapılmıştır. Yapılan bu analizler sonucunda, siyasal partinin ve liderin seçim dönemine ilişkin uyguladığı siyasal reklamcılık faaliyetlerinin yüksek oranda pozitif türde videolardan oluştuğu görülmektedir.“Türkiye Yüzyılı”siyasal reklam videolarının çoğunluğunda milli değerler, dini göstergeler ve işçi-emekçi kullanımlarının olduğu görülürken, yüksek oranda logo ve slogan kullanıldığı da tespit edilmiştir. Öte yandan siyasal reklamların daha çok günümüz politikalarını işlediği ve bu konular arasında ulaşım, milli savunma-askeri, enerji-doğal kaynaklar ve konut-mimari konularının ön planda işlendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the communication factor has become an element that directly affects society and all stakeholders intertwined with the public. These interactions have led to the emergence of a new strategy in the political field. Political actors and parties have resorted to different ways of using political communication tools to reach and influence target audiences who participate in political activities and vote. At this point, the value of political advertising activities has increased significantly and has become one of the important components of political communication. While traditional mass media such as newspapers, radio and television had an important role in the transmission of political advertisements in the past, today, with the spread of the internet and digitalization, political advertising has directed its activities towards digital platforms. Social media platforms, mobile applications and other digital tools have ushered in a new era in political advertising by allowing political figures to communicate directly with the public. In the example of the“Türkiye Yüzyılı”political advertisements prepared for the 100th Anniversary of the Republic, this study, which was prepared to analyze the political advertisement videos published by the AK Parti and Recep Tayyip ERDOĞAN on their official Instagram accounts in terms of form and content, consists of three parts, both theoretical and practical. Within the framework of the analysis, the types of political advertisements, their broadcasting times, sharing periods, emphasized topics, use of leaders, image, music and sound elements, etc. Analyzes were made on many variables. As a result of these analyses, it is seen that the political advertising activities carried out by the political party and the leader during the election period consist of a high percentage of positive videos. While it was observed that the majority of the“Türkiye Yüzyılı”political advertising videos included national values, religious indicators and worker-labourers, it was also determined that a high percentage of logos and slogans were used. On the other hand, it has been determined that political advertisements mostly deal with today's policies and that transportation, national defense-military, energy-natural resources and housing-architecture issues are at the forefront.