Tüketim kültürü bağlamında çocuklara yönelik reklamların incelenmesi
Examination of advertisements for children in the context of consumption culture
  1. Tez No: 867013
  2. Yazar: EMRAH METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TARIK TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tüketim kültürü, reklamlar ve kapitalizmin etkisiyle, etkinliğini durmaksızın arttırmakta, toplumları oluşturan bireyleri çocuklar da dahil olmak üzere daha fazla tüketmeye davet etmektedir. Çocuklara yönelik olarak hazırlanan reklamlarda da yetişkinlerin tüketim pratiklerini dikte eden, çocukları maddesel güzelliklere iten bir tutum olduğu görülmektedir. Buradan hareketle çalışma, çocuklara yönelik televizyon reklamlarının çocukları tüketim kültürü bağlamında nasıl şekillendirdiği ve onları ne yönde istismar ettiklerini göstergebilim yöntemi kullanılarak ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, PAGEV'in 2019 yılında hazırladığı rapordan faydalanılmıştır. Rapora göre dünya oyuncak endüstrisinde satışları yönlendiren en büyük 5 firmanın ilki Mattel Inc. şirketi olmuştur. Bu şirketin ülkemizde 2023 yılında çocuklara yönelik olarak hazırladığı 14 adet reklam bulunmaktadır. Bu 14 reklam, çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Mattel firması, hazırladığı reklamları Youtube kanalından da yayınladığı için filmlere bu siteden erişilmiştir. İncelenen reklamlarda tüketim kültürünün önemli bir parçası olan moda unsuru sıklıkla görülmektedir. Reklamlarda modaya uymak ve daha fazla satın alarak mutlu, havalı, tarz ve farklı olunacağı gibi söylemler sürekli karşımıza çıkmaktadır. Diğer taraftan incelenen reklamların hepsinde çocuklar sadece satın alan ve tüketen bireyler konumundayken herhangi bir şekilde üreten ve yaratıcılıklarını kullanan kişiler olarak gösterilmemiştir. Mattel firmasının kurduğu oyun ve oyuncak dünyası incelendiğinde karşımıza yetişkinlerin dünyası çıkmaktadır. Oyuncak bebekler yetişkin görünümlü ve yetişkinlerin giydiği kıyafetleri giymiş şekilde resmedilmektedirler. Ayrıca bu oyuncakların saçları ve makyaj tarzları da yetişkinlerinkini çağrıştırmaktadır. Analiz edilen reklamlarda öne çıkan bir diğer unsur ise oyuncak bebeklerin fiziksel özellikleridir. Öte yandan Mattel'in kurduğu oyun dünyasının lüks tüketim araçlarından oluşması da dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
Consumption culture, with the influence of advertisements and capitalism, constantly increases its effectiveness and invites individuals who make up societies, including children, to consume more. In advertisements aimed at children, it is seen that there is an attitude that dictates the consumption practices of adults and pushes children towards material beauties. Based on this, the study aims to reveal how television advertisements aimed at children shape children in the context of consumer culture and in what ways they exploit them, using the semiotics method. The research used the report prepared by PAGEV in 2019. According to the report, the first of the top 5 companies driving sales in the world toy industry is Mattel Inc. has become a company. This company has 14 advertisements prepared for children in our country in 2023. These 14 advertisements constitute the sample of the study. Since Mattel company also publishes its advertisements on its YouTube channel, the films were accessed on this site. The fashion element, which is an important part of consumption culture, is frequently seen in the advertisements examined. In advertisements, we constantly encounter statements such as keeping up with fashion and being happy, cool, stylish and different by buying more. On the other hand, in all of the advertisements examined, children are shown as individuals who only buy and consume, but they are not shown as individuals who produce or use their creativity in any way. When we examine the world of games and toys established by Mattel, we see the world of adults. The dolls are depicted looking adult and wearing adult clothes. In addition, the hair and make-up styles of these toys are reminiscent of adults. Another element that stands out in the analyzed advertisements is the physical characteristics of the dolls. On the other hand, it is also noteworthy that the game world created by Mattel consists of luxury consumption vehicles.