Artificial intelligence 'Arms dynamics': The case of the uUnited States and China rivalry
Yapay zeka 'Silah dinamikleri': Amerika Birleşik Devletleri ve Çin rekabeti örneği
  1. Tez No: 867019
  2. Yazar: GLORİA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CHRİSTİAN WİLHELM LEKON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 459
Özet
Yapay Zekâ (YZ), hayatımızın her alanına nüfuz ederken aynı zamanda teorik kavramlardan modern askeri stratejilerin temel bileşenlerine geçiş yaparak hızlı bir evrim sürecine girmiştir. Bu dönüşüm karar verme, gözetleme ve muharebe süreçlerini geliştiren ve savaşın doğasını temelden değiştiren yapay zekâ teknolojilerinin geliştirilmesiyle karakterize edilebilmektedir. Yapay zekâ uygulamaları, giderek daha uzmanlık gerektirici bir hal alırken, ulusal savunma mekanizmaları için benzeri görülmemiş fırsatlar sunmakta ve karmaşık zorluklara kapı aralamaktadır ki bu süreç askeri kabiliyetlerde yeni bir çağın zeminini hazırlamaktadır. Bu tez Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasında artan YZ silah rekabetine odaklanarak bahsi edilen bu evrimin kalbine ve derinliklerine dalmaktadır. Barry Buzan'ın teorik çerçevelerinden yararlanan çalışma; bu rekabetin motivasyonlarını, gelişmelerini ve potansiyel sonuçlarını araştırmak için politika belgelerinin, resmî açıklamaların ve her iki ülkenin stratejik iletişimlerinin içerik analizi, savunma ve YZ harcamalarının analizi vb. dahil olmak üzere nitel ve nicel araştırma yöntemlerini kullanmaktadır. Tez, yapay zekanın tarihsel gelişimini özetleyerek, askeri kullanımını sivil uygulamalardan ayırmakta ve bu teknolojilerin çift kullanımlı doğasını vurgulayarak başlamaktadır. Ardından tez analizi çerçevelemek için Buzan'ın Etki-Tepki (Action-Reaction), İçi Yapı (Domestic Structure) ve Teknoloji Kaçınılmazlığı (Technological Imperative) odaklı modellerini kullanarak silah dinamiğinin teorik temellerini incelemektedir. Araştırma stratejik belgelerini, yapay zekâ teknolojilerine yatırımlarını ve yapay zekanın askeri operasyonlara entegrasyonunu değerlendirerek ABD ve Çin'in askeri alanda yapay zekâ yeteneklerini sistematik olarak karşılaştırmakta ve değerlendirmektedir. Çalışmadan elde edilen bulgular, her iki ülkenin de yapay zekayı gelecek savaşların ve ulusal güvenliğin merkezi bir unsuru olarak algıladığını ve bu algının araştırma ve geliştirme çalışmalarına önemli yatırımların yönlendirilmesine yol açtığını göstermektedir. Tarihsel olarak sahip olduğu askeri-teknolojik üstünlük ile ABD, inovasyon ve stratejik ortaklıklar yoluyla üstünlüğünü sürdürmeye çalışmaktadır. Buna karşın Çin ise iddialı yapay zekâ stratejisi 2030 yılına kadar yapay zekâ teknolojisinde liderlik edinmeyi amaçlamakta ve ABD hakimiyetine meydan okumayı ve küresel güvenlik ortamını yeniden şekillendirmeyi hedeflemektedir. Analiz ABD-Çin arasındaki rekabetin savaş olasılığının yüksek algılandığı bir YZ silahlanma yarışından ziyade, her iki devletin, en azından kısa vadede, birbirleriyle doğrudan bir savaş başlatmayı arzulamadığı bir tür“YZ silahlanma rekabeti”çerçevesinde ilerlediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışma, her iki devlet arasındaki yapay zekâ silahlanma rekabetinin dış tehditler ve iç motivasyonlar tarafından yönlendirildiğini, ancak bağımsız bir değişken olarak kabul edilen teknoloji kaçınılmazlığının bu rekabetin arkasındaki ana itici güç olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, araştırma, ABD ve Çin arasındaki yapay zekâ silahlanma rekabetinin, küresel istikrar için derin etkileri olan çağdaş uluslararası güvenlik dinamiklerinin tanımlayıcı bir özelliği olduğunu öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence (AI) has undergone rapid evolution, not only by penetrating every aspect of our life but also by transitioning from theoretical concepts to foundational components of modern military strategy. This transformation is characterized by the development of AI technologies that enhance decision-making, surveillance, and combat operations, fundamentally altering the nature of warfare. As AI applications become increasingly sophisticated, they offer both unprecedented opportunities and complex challenges for national defense mechanisms, setting the stage for a new era in military capabilities. This dissertation delves into the heart of this evolution, focusing on the escalating AI arms rivalry between the United States and China. Drawing upon Barry Buzan's theoretical frameworks, the study employs qualitative and quantitative research methods, including content analysis of policy documents, speeches, and strategic communications from both nations, analyzation of defense and AI expenses, etc. to explore the motivations, developments, and potential outcomes of this rivalry. The thesis begins by outlining the historical development of AI, distinguishing its military from civilian applications, and highlighting the dual-use nature of these technologies. It then delves into the theoretical underpinnings of arms dynamics, employing Buzan's models—action-reaction, domestic structure, and technological imperative—to frame the analysis. The research systematically compares the AI military capabilities of the U.S. and China, assessing their strategic documents, investments in AI technologies, and the integration of AI into military operations. Findings from the study indicate that both countries perceive AI as a pivotal element of future warfare and national security, leading to significant investments in research and development. The U.S., with its historically dominant military-technological edge, seeks to maintain its superiority through innovation and strategic partnerships. Conversely, China's ambitious AI strategy aims to establish its leadership in AI technology by 2030, challenging U.S. dominance and reshaping the global security landscape. The analysis reveals that rather than an AI arms race where the possibility for warfare should be high, the rivalry between U.S.-China is more an AI arms competition with both states not willing to start a direct war with each other, at least for the short term. Furthermore, the study finds out that the AI arms competition between both states is driven by both external threats and internal motivations, however, the technological imperative -which is considered as an independent variable- is the main driving force behind this rivalry. In conclusion, the research suggests that the AI arms competition between the U.S. and China is a defining feature of contemporary international security dynamics, with profound implications for global stability.