Ortaokul öğretmenlerinin öğretim programlarına bağlılıkları
Secondary school teachers' program fidelity
  1. Tez No: 867020
  2. Yazar: MEHMET TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada programa bağlılığı etkileyen faktörler göz önünde tutularak ortaokul düzeyinde görev yapmakta olan öğretmenlerin programa bağlılık düzeylerinin ortaya çıkarılması ve belirlenen değişkenler açısından anlamlı farklılık olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel bir araştırma olan bu çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Konya ilinde görev yapan ortaokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise kolay ulaşılabilir örnekleme ile seçilen 410 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek yedi alt boyuttan ve on dört maddesi ters olmak kaydıyla toplam kırk iki maddeden oluşmaktadır. Bu ölçek için yapılan geçerlik ve güvenirlik çalışmaları sonucunda bu aracın araştırmada kullanılabilecek bir veri toplama aracı olduğuna karar verilmiştir. Verilerin analizinde bilgisayar ortamında SPSS 27 istatistik paket programı kullanılmıştır. Ortaokul öğretmenlerinin programa bağlılık düzeylerini belirlemek için ölçeğin alt boyutlarının betimsel istatistikleri hesaplanmış; cinsiyet, görev yaptığı okul türü ve hizmet içi eğitim alma durumları değişkenlerine göre farklılık olup olmadığını belirlemek için Bağımsız Gruplar T-testi; branş, yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılık olup olmadığını belirlemek için ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ortaokul öğretmenlerinin öğretim programlarına bağlılık düzeylerinin yüksek olduğu; alt boyutlara bakıldığında ise öğretmenlerin uyma, süre, program farklılıkları, öğretmen eğitimi ve okul iklimi alt boyutlarına orta düzeyde; katılımcıların tepkileri ve uygulamanın kalitesi alt boyutlarına yüksek düzeyde katılım gösterdiği belirlenmiştir. Ortaokul öğretmenlerinin öğretim programlarına bağlılık düzeylerinde cinsiyet, görev yapılan okul türü ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık görülmezken; hizmet içi eğitim alma durumu, branş ve yaş değişkenlerinin öğretim programına bağlılık ölçeğinin bazı alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılığa yol açtığı görülmüştür. Program bağlılığının yüksek olması ancak istenen öğrenci başarısının yakalanamaması çelişkisinin çözümü için mevcut programların veriminin incelenmesi ve güncellenmesi düşünülebilir. Hazırlanan programların bağlılıkla uygulanması neticesinde elde edilecek sonuçları gösteren deneysel çalışmaların yapılması ve sonuçlarının paylaşılması öğretmenler açısından bir farkındalık oluşturabilir. Ayrıca bu çalışmada ortaokul öğretmenlerinin öğretim programlarına bağlılıkları öğretmenlerin kendi algıları üzerinden değerlendirilmiştir. Bundan sonra yapılacak benzer çalışmalarda, etkilerin sebeplerinin daha anlaşılır olması için gözlem ve görüşmeler gibi tekniklerle toplanan verilerin çeşitliliği artırılıp araştırmalar desteklenerek daha kapsamlı sonuçlara ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the program fidelity levels of teachers working at the secondary school level, taking into account the factors affecting program fidelity, and to determine whether there is a significant difference in terms of the determined variables. In this study, which is a quantitative research, a descriptive survey model was used. The research population consisted of secondary school teachers working during Konya the 2022-2023 academic year. The sample of the research consisted of 410 secondary school teachers selected by easily accessible sampling.“Program Fidelity Scale”was used as a data collection tool in the study. The scale consists of seven subscales and a total of forty-two items, fourteen of which are reversed. As a result of the validity and reliability studies conducted for this scale, it was decided that this instrument was a data collection tool that could be used in the research. SPSS 27 statistical package program was used in the computer environment for data analysis. Descriptive statistics of the sub-dimensions of the scale were calculated to determine the level of fidelity of secondary school teachers to the program; Independent Groups T-test to determine whether there are differences according to the variables of gender, type of school and in-service training; One-Way Analysis of Variance (ANOVA) determined whether differences existed according to branch, age and professional seniority variables. As a result of the research, it was seen that secondary school teachers' level of fidelity to the curriculum was high. In terms of fidelity sub-dimensions, teachers showed a medium level of adherence in areas like compliance, duration, program differences, teacher training and school climate. Teachers showed a high level of agreement with the participants' reactions and the quality of the application sub-dimensions. While there is no significant difference in the fidelity levels of secondary school teachers to the curriculum according to gender, type of school and professional seniority variables; It was observed that the variables of in-service training, branch and age caused statistically significant differences in some sub-dimensions of the program fidelity scale. In order to solve the paradox of high program fidelity but not achieving the desired student success, examining and updating the efficiency of existing programs may be considered. Conducting experimental studies showing the results that will be obtained as a result of faithful implementation of the prepared programs and sharing the results can raise awareness for teachers. In addition, in this study, secondary school teachers' fidelity to the curriculum was evaluated based on the teachers' own perceptions. In similar studies to be conducted in the future, more comprehensive results can be achieved by increasing the diversity of data collected through techniques such as observation and interviews and supporting research in order to make the reasons for the effects more understandable.