Eğitsel veri okur yazarlığı eğitim programının öğretmenlerin karar verme stilleri ve veriye dayalı karar verme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of educational data literacy training program on teachers' decision-making styles and data-based decision-making skills
  1. Tez No: 867018
  2. Yazar: ÖMER YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada“Eğitsel Veri Okur Yazarlığı Eğitim Programının”öğretmenlerin karar verme stillerine ve veriye dayalı karar verme becerilerine etkisi araştırılmıştır. Karma metodolojiyle desenlenen araştırmanın nicel kısmında ön test son test kontrol gruplu deneysel desen tercih edilmiştir. Nitel kısımda ise yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma 2023-2024 eğitim yılında Konya ili merkez ilçelerine bağlı ilkokullarda görev yapan gönüllü sınıf öğretmenleri ile yürütülmüştür. Deney grubunda 10 ve kontrol grubunda 10 katılımcı bulunmaktadır. Araştırmada nicel veriler“Veriye Dayalı Karar Verme Ölçeği”ile“Akılcı ve Sezgisel Karar Verme Stilleri Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde non-parametrik testlerden Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda“Eğitsel Veri Okur Yazarlığı Eğitim Programı”na katılan öğretmenlerin rasyonel karar verme stilini tercih etme olasılıklarının arttığı, sezgisel karar verme stilini tercih etme olasılıklarının azaldığı görülmüştür. Araştırma sonucunda eğitim programına katılan öğretmenlerin veriye dayalı karar verme becerilerinin geliştiği görülmüştür. Kontrol grubundaki öğretmenlerin karar verme stillerinde ve veriye dayalı karar verme becerilerinde anlamlı bir değişim gerçekleşmemiştir. Görüşlerine başvurulan deney grubundaki katılımcılar uygulanan eğitim programıyla ilgili olumlu görüşler belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the“Educational Data Literacy Training Program”on teachers' decision-making styles and data-based decision-making skills has been investigated. The research was designed with a mixed-methods approach and in the quantitative part of the research, an experimental design with pre-test post-test control group was preferred. In the qualitative part, semi-structured interviews were conducted and the obtained data were analyzed using the content analysis method. The research was conducted with volunteer primary school teachers working in central districts of Konya province during the 2023-2024 academic year. There are 10 participants in the experimental group and 10 participants in the control group. In the study, quantitative data were obtained using the“Data-Based Decision Making Scale”and the“Rational and Intuitive Decision Making Styles Scale”. Qualitative data was obtained using a semi-structured interview form developed by the researcher. Mann Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank test, which are non-parametric tests, were used in the analysis of quantitative data. Analysis of qualitative data was carried out using the content analysis method. As a result of the analyses, it was observed that the probability of teachers preferring the rational decision-making style increased after participating in the“Educational Data Literacy Training Program”while the probability of preferring the intuitive decision-making style decreased. The research findings indicate that participating teachers have improved their data-driven decision-making skills as a result of the training program. There was no significant change observed in the decision-making styles and data-driven decision-making skills of the control group teachers. Participants in the experimental group, whose opinions were consulted, expressed positive views regarding the implemented training program.