Osteokondral defektlerin otojen periostal, perikondral ve osteokondral greftler ile tamiri (Tavşanlarda deneysel çalışma)
Repair of the osteochondral defects by using autogenous perichondral, periosteal and osteochondral grafts
  1. Tez No: 86705
  2. Yazar: ABDULHALİM DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VII. ÖZET Bu deneysel çalışmada, 24 tavşanın sağ dizinde medial femoral kondilin yük taşıyan sahasında 2 mm. çapında osteokondral defekt oluşturuldu. 6 'şarlı 4 gruba bölünen deneklere perikondral greft (Grup 1), periostal greft (Grup 2) ve otojen osteokondral greft (Grup 3) nakli uygulandı. Kontrol grubuna (Grup 4), herhangi bir işlem uygulanmadı. 6. ay sonunda tüm gruplarda elde edilen makroskobik, histolojik ve histokimyasal bulgular O'Driscoll ve arkadaşlarının tanımladığı standart skorlama sistemine göre karşılaştırıldı. En iyi makroskobik, histolojik ve histokimyasal sonuçlar; otojen osteokondral greft (Grup 3) nakli ile tedavi edilen grupta elde edildi. Perikondral (Grup 1) ve periostal greft (Grup 2) nakli ile tedavi edilen gruplardaki sonuçlar birbirine yakın olmakla birlikte, perikondral greft grubunda biraz daha iyi olduğu gözlendi. Her iki grupta elde edilen sonuçlar, kontrol grubundan oldukça yüksekti. Tüm gruplarda, tamir dokusunun komşu normal kıkırdağa bağlanmasında ve subkondral kemik plağının restorasyonunda, değişen oranlarda yetersizlik gözlendi. 55
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this experimental study, right knees of 24 rabbits were selected to create osteochondral defects involving weight-bearing area of the medial femoral condyles. Free perichondral (Group I), periosteal (Group H) and osteochondral grafts (Group 111) were used to repair osteocondral defects in femoral condyles. In Group IV (control) only osteochondral defects were created and nothing was done for repair. 6 months later rabbits were killed and macroscopic, histologic and histochemical studies were done for each group. The findings of each group were scored according to the criteriae of O'Driscoll et al. The highest scores were obtained with autogenous osteochondral grafts (Group HI). The Group IV had the lowest scores. The scores of the Group I and II were close to each other. We observed that in none of the groups, the healing tissue did not restore the subchondral bone plate sufficiently and also none of the grafts bonded the neighbouring tissue completely. 56