Rezidüel asetabular yetmezliklerin tedavisinde innominate osteotomi ve sonuçlarımız
Innominate osteotomy in residuel acetabular insufficiency and our results
- Tez No: 86706
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
VH.ÖZET GATA Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 1993- 1998 yılan arsında kapalı veya açık redüksiyonla tedavi edilen ancak daha sonra rezidüel asetabular yetmezlik nedeniyle innominate ostetomi uygulanan 10 hastanın 12 kalçası retrospektif olarak incelendi. Hastaların en son grafileri ve fizik muayene ile değerlendirilmeleri sonucunda% 91.6 oranında mükemmel ve iyi sonuçlar elde edildi. Radyolojik değerlendirmeler sonucunda % 83.3 çok iyi, iyi sonuç elde edildi. Sonuçlar değerlendirildiğinde kapalı ve açık redüksiyonla tedavi edilen olgular arasında radyolojik ve fonksiyonel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Erken dönemde yakalanmış ve primer tedavileri ile zaten belirli bir mesafe alınmış olan hastalara innominate osteotomi uygulanarak kalça ekleminin normal biyomekanik özelliklerini kazanması süreci çoğunlukla tamamlanmaktadır. Tedaviye erken dönemde başlanılması nedeniyle geç dönem tedavilerde rastlanılan komplikasyonlar daha az oranda gözlenmektedir. Salter innominate ostetomisi rezidüel asetabular yetmezliklerin tedavisinde tekniğine uygun olarak yapıldığında iyi bir yöntem olduğu sonucuna varıldı. Başarılı sonuçların elde edilmesinde cerrahi tecrübenin çok önemli olduğu belirtildi. 38
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY Innominate osteotomi in residuel acetabular insufficiency and our results. Treatment results of Salter innominate osteotomy performed as a result previous failed manegement with closed and/ or open reduction were reviewed in 10 patients (12 hips ) between 1993 and 1998 in Gülhane Military Medical Academy Orthopedics and Traumatology Departman. The overall radigraphic results were classified as excellent or good in 10 hips (% 83.3). Functional results were classified as excellent or good in 11 hips (% 91.6). There were no differences radiologic and function between patients treated with primary closed or open reduction. Normal biomechanic features of the hip can be obtain with Salter's innominate osteotomy after failed primary open or closed reduction. The complications are less than delayed treatment in congenital dislocation of the hip because of early intervention. Consequently, Salter innominate osteotomy is an useful technique for the treatment of residuel acetabular insufficiency. Experience of the surgeon is important to obtain succesful results. 39