Erişkin immün yetmezlik hastalarının işlevsellik, yetiyitimi ve sağlığın uluslararası sınıflandırılması kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of adult immunodeficiency patients within the scope of functionality, ability and international classification of health
- Tez No: 867054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇALIK KÜTÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Primer immün yetmezlik, immün sistemin hücresel/moleküler bileşenlerinde niteliksel/niceliksel eksiklikler sebebiyle meydana gelen klinik, genetik ve immünolojik bakımdan farklılık gösteren bir hastalık grubudur. İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırılması (ICF) bireylerin sağlık durumlarını ve günlük yaşamlarındaki engelleri biyopsikososyal açıdan tanımlayan bir sınıflandırmadır. Çalışmamızın amacı; erişkin immün yetmezlik (İY) hastalarının vücut yapı ve fonksiyon, aktivite ve katılım kısıtlılıklarını ICF çerçevesinde değerlendirmek ve vücut yapı fonksiyon, aktivite ve katılım limitasyonlarını sağlıklı kişilerle karşılaştırmaktı. İkincil amacımız ise; erişkin İY hastalarında vücut yapı fonksiyon, aktivite ve katılım kısıtlılıkları arasındaki ilişkileri değerlendirmekti. Çalışmaya 20 erişkin İY tanılı hasta ve 20 sağlıklı birey dahil edildi. ICF b alanı (vücut fonksiyonları): el kavrama kuvveti, bir dakika otur-kalk testi (1STS), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PSQI), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS), Kısa-Form 36 Anketi (SF-36); s alanı (vücut yapıları): Corbin postür analizi ve biyoelektriksel impedans analizi ile vücut kompozisyonu; d alanı (aktivite ve katılım): Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), Lawton Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Skalası (IADL) ve e alanı (çevresel faktörler) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Primary immune deficiency is a group of diseases that vary clinically, genetically, and immunologically due to qualitative or quantitative deficiencies in the cellular and molecular components of the immune system. The International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF) describes individuals' health conditions and daily life barriers from a biopsychosocial perspective. The aim of our study was to evaluate the body structure and function, activity, and participation limitations of adult patients with immune deficiency (ID) within the ICF framework and to compare these limitations with those of healthy individuals. Our secondary aim was to assess the relationships between body structure function, activity, and participation limitations in adult ID patients. The study included 20 adult patients diagnosed with ID and 20 healthy individuals. The ICF's b domain (body functions) was assessed using hand grip strength, the one-minute sit-to-stand test (1STS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Fatigue Severity Scale (FSS), and the Short-Form 36 Questionnaire (SF-36); the s domain (body structures) was evaluated with Corbin posture analysis assessment and body composition via bioelectrical impedance analysis; the d domain (activity and participation) was assessed using the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and the Lawton Instrumental Activities of Daily Living Scale (IADL); and the e domain (environmental factors) was also evaluated.