Türk hukuku ve İslam hukuku açısından tasarruf finansman sözleşmeleri
Savings financing agreements in terms of Turkish law and Islamic law
  1. Tez No: 867065
  2. Yazar: AHMET UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tasarruf finansman sözleşmeleri, 7292 sayılı Kanun ile getirilen düzenlemeler ile tipik sözleşmeler arasına girmiştir. Böylelikle tasarruf finansman sözleşmelerinin genel esasları belirlenmiştir. Ayrıca tasarruf finansman şirketlerinin faaliyetleri de BDDK'nın yetki alanı içerisine dâhil edilmiştir. Tasarruf finansman sözleşmelerinin tarafları, tasarruf finansman şirketleri ile müşterileridir. Tasarruf finansman sözleşmelerinin konusu da yalnızca konut, taşıt ve çatılı iş yeri edinimidir. Tasarruf finansman sözleşmeleri ile müşteriler, sözleşme konusu mülkleri edinme, tasarruf finansman şirketleri ise, faizsiz finans ilkelerine göre hareket etmek suretiyle kâr etme amacındadır. Faizsiz finans ilkelerine uygun faaliyet gösteren şirketler ile müşterilerinin bir diğer gayesi de İslâm Hukuku'na göre meşru görülen bir işlem yapmaktır. Tasarruf finansman sözleşmelerinin yeni bir sözleşme olmasından ötürü, tasarruf finansman sözleşmelerinin hangi tip sözleşmelere temas ettiği ile İslâm Hukuku'nun genel ilkelerine aykırılığının bulunup bulunmadığının tespit edilmesi önem arz etmektedir. Çalışmamızda, mer'i mevzuatımız kapsamında tasarruf finansman sözleşmelerinin konusu, tarafları, hukuki niteliği, tarafların borçları, sona ermesi ele alınacaktır. Tasarruf finansman sözleşmeleri İslâm Hukuku açısından da temellendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Savings financing contracts have become among typical contracts with the regulations introduced by Law No. 7292. Thus, the general principles of savings financing contracts have been determined. In addition, the activities of savings finance companies are also included within the jurisdiction of BRSA. The parties to savings finance contracts are savings finance companies and their customers. The subject of savings financing agreements is only the acquisition of housing, vehicles and roofed workplaces. With savings finance contracts, customers aim to acquire the properties subject to the contract, and savings finance companies aim to make a profit by acting in accordance with interest-free finance principles. Another aim of companies and their customers operating in accordance with the principles of interest-free finance is to carry out a transaction that is deemed legitimate according to Islamic Law. Since savings finance contracts are a new contract, it is important to determine which types of contracts the savings finance contracts relate to and whether they are contrary to the general principles of Islamic Law. In our study, the subject, parties, legal nature, debts of the parties and termination of savings financing agreements within the scope of our current legislation will be discussed. Savings financing contracts will also be tried to be based on Islamic Law.