Tasarruf finansman sözleşmesi
Savings financing agreement
  1. Tez No: 887471
  2. Yazar: BUĞRA KAAN ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
En güncel haliyle 1990'lı yılların başında ülkemizde kurulmaya başlanmış tasarruf fi-nansman şirketleri uzunca bir süre kendine has yasal düzenlemelerden ari bir biçimde varlığını sürdürmüştür. Süregelen dönemde bu şirketlerin sayısı oldukça artmış bunun-la doğru orantılı olarak birçok müşteri mağduriyetleri meydana gelmiştir. Ülkemizdeki kuruluş felsefesi itibarıyla İslami finans sistemine uygun olarak müşterilerine faizsiz finansman sağlamayı amaçlayan bu sistem, kısaca kişilerin kolektif olarak birikim yapmaları ve bu birikimler sayesinde yine bu kişilerin finansmana ulaşmalarını sağla-yan bir yapı olarak karşımıza çıkar. 07.03.2021 tarihi itibarıyla yasal düzenlemeye ka-vuşan ve“tasarruf finansman”adıyla karşımıza çıkan bu sistemin temelini teşkil eden“tasarruf finansman sözleşmesi”, hem muhteviyatı hem de günümüzde birçok kişinin faizsiz finansman araçları sunan bu sözleşmeyi tercih etmesi sebebiyle çalışmamızın konusunu oluşturmuş ve adını vermiştir. Bu kapsamda çalışmamızda tasarruf finans-man sisteminin tarihçesi, İslam Hukuku açısından değerlendirmesi, tasarruf finansman kavramı, sistemin uygulamadaki durumu olumlu ve olumsuz yönleri ile ele alınmıştır. Ayrıca çalışmamızda tasarruf finansman sözleşmesi tüm yönleriyle detaylıca incelenmiş ve bu sözleşmenin benzeri sözleşmelerden farkları ortaya konulmuştur. Son olarak ise tasarruf finansman sözleşmesinin sona ermesi ve buna bağlanan sonuçları detaylıca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Savings finance companies, which started to be established in our country in the early 1990s in their most recent form, have existed for a long time free from specific legal regulations. During this period, the number of these companies has increased conside-rably and in direct proportion to this, many customer grievances have occurred. This system, which aims to provide interest-free financing to its customers in accordance with the Islamic finance system in accordance with its founding philosophy in our co-untry, briefly appears as a structure that enables people to save collectively and to ac-cess financing through these savings. The“savings financing contract”, which forms the basis of this system, which has been legally regulated as of 07.03.2021 and appears under the name of“savings financing”, has formed the subject of our study and given its name due to both its content and the fact that many people are parties to this contract today. In this context, in our study, the history of the savings financing system, its eva-luation in terms of Islamic Law, the concept of savings financing, the status of the sys-tem in practice are discussed with its positive and negative aspects. In addition, in our study, the savings financing contract has been examined in detail in all aspects and the differences of this contract from similar contracts have been revealed. Finally, the ter-mination of the savings finance contract and its consequences are discussed in detail.