Türkiye bankacılık sistemindeki mevduat bankaları ile katılım bankalarının finansal oranlar açısından lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmesi
The evaluation of deposit and participation banks in Turkey's banking system in terms of financial rates by lojistics regression analysis
  1. Tez No: 442877
  2. Yazar: MEHMET KARADUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ekonomik sistem içerisinde hukuki ve sermaye yapısı güçlü bankacılık sistemi ülke gelişimine ve tasarruf sahiplerine güvenli bir ortamda yatırım yapma imkanı sağlayacaktır. Çalışmamın amacı mevduat ve katılım bankalarının verimlilik analizlerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızda bağımlı değişken olarak Net Dönem Kârı (Zararı)/Toplam Aktifler, Net Dönem Kârı(Zararı)/Özkaynaklar, Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Kâr (Zarar)/Toplam Aktifler; bağımsız değişkenler olarak ise Sermaye Yeterliliği, Bilanço Yapısı, Aktif Kalitesi, Likidite, Gelir-Gider Yapısı Rasyolarından bazıları kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızdaki analizler 2009-2014 dönemini kapsamaktadır. Çalışmanın sonucuna göre Likidite, Gelir-Gider Yapısı ve Faaliyet Rasyosu bağımsız değişkenlerinin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisi anlamlı iken diğer bağımsız değişkenler ise anlamlı değildir. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye Bankacılık Sistemi, Mevduat Bankaları,Katılım Bankaları, Lojistik Regresyon, Bankacılık Sektörü
Özet (Çeviri)
In the economic system, strong capital structure and strong legal infrastructure provide accumulators to invest in a secure environment and support the country development. The purpose of this study is surveying the productivity analysis of the deposit and participation bank. On this study in accordance with this purpose, as dependent veriable, it has been used net profit for the year class / total assests, net profit for the year (loss) / own resources, continuing operations profit before tax (loss) / total assets, on the other hand, as independent variable it has been used some of ratios, such as capital require monts, financial statement, assest quality, liquidity and profit (loss) statement. It has been evaluated by logistics regression analysis to determine relation between dependent variable and independent variable. The analyses of this study contain the period of this 2009-2014. According to results of study, whereas independent variables as Liquidity, Income and Expenses Structure, Operating Ratio are statistically significant over dependent variables, the other independent variables are not. KEY WORDS: The Bank System of Turkey, Deposit Banks, Participation Banks,Logistics Regression, Banking Sector