Safiye Erol'un hayatı, eserleri ve tasavvuf Anlayışı
Safiye Erol's life, works and understanding of sufism
- Tez No: 867071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİBE BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tezimizde Safiye Erol'un hayatı, eserleri, tasavvuf tarihine dair tespitleri, tasavvuf felsefesi hakkındaki değerlendirmeleri, tasavvuf edebiyatına dair yaklaşımları, tasavvuf büyüklerine dair analizleri, mürşidi Ken'an Rifâî hakkındaki tespitleri, seyru sülûk hayatına dair tespitleri, tasavvufî haller ve makamlara dair yaklaşımları ve irfanî tasavvuf anlayışına dair yaklaşımları kavramlar açısından ele alınıp incelenmiştir. Tezimiz daha önce yapılan tez çalışmaları, makaleleri, tebliğleri ve temel eserleri inceleyerek kaynak taraması, bilgi toplama, elde edilen bilgileri sınıflandırma, karşılaştırma, anlama, açıklama, yorumlama ve değerlendirme yapma yöntemleri kullanılarak tamamlanmıştır. İnsan faktörünün göz önünde bulundurulmasına dikkat edilecektir. İncelenen şahsın doğduğu ortam, çevre, şartlar, başından geçen olaylar tam bir tarafsızlık ilkesiyle ve tasviri bir metotla ortaya konulmuştur. Tez çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde Safiye Erol'un hayatı ve eserleri, ikinci bölümde ise tasavvuf anlayışı kavramlar açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, Safiye Erol's life, her works, her determinations about the history of Sufism, her evaluations about Sufi philosophy, her approaches to Sufi literature, her analysis of Sufi elders, her determinations about her mentor Ken'an Rifai, her determinations about Seyru Suluk's life, her approaches to Sufi states and positions, and Their approaches to the understanding of gnostic Sufism were discussed and examined in terms of concepts. Our thesis was completed by examining previous thesis studies, articles, notifications and basic works and using the methods of scanning sources, collecting information, classifying, comparing, understanding, explaining, interpreting and evaluating the information obtained. Attention will be paid to take the human factor into consideration. The environment in which the examined person was born, the environment, the conditions, and the events he experienced were revealed with the principle of complete impartiality and with a descriptive method. Our thesis study consists of two parts. In the first part of the thesis, Safiye Erol's life and works are discussed, and in the second part, the understanding of Sufism is discussed in terms of concepts.