COVID-19 pandemisinin jinekolojik onkoloji hastaları ve tedavileri üzerindeki etkileri
Impact of the COVID-19 pandemic on gynecologic oncology patients and their treatment
- Tez No: 867070
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Covid-19 pandemisi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hayatın birçok alanını derinden etkilemiştir. Özellikle sağlık sektörü, bu süreçte ciddi zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Bu zorlukların yanı sıra, pandeminin hastaların tedavi süreçleri ve psikolojik durumları üzerindeki etkileri de büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Bu bağlamda, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Polikliniği tarafından yürütülen bu kesitsel araştırma, pandeminin jinekolojik onkoloji hastaları üzerindeki spesifik etkilerini derinlemesine analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma sürecinde, hastaların pandemi sürecinde nasıl bir deneyim yaşadığı, tedavi süreçlerinde hangi değişikliklerin meydana geldiği ve psikolojik durumlarının nasıl etkilendiği detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu değerlendirmeleri yapabilmek adına, hastaların deneyimlerini ve duygusal yanıtlarını ölçmek üzere 23 sorudan oluşan özel bir anket formu hazırlanmıştır. Ayrıca, hastaların kanser tedavisi sürecinde yaşadıkları fiziksel ve psikolojik zorlukları daha net bir şekilde belirleyebilmek için Jinekolojik Onkoloji Endeks Skalası kullanılmıştır. Genel psikolojik durumları ve depresyon seviyelerini ölçmek amacıyla ise Beck Depresyon Ölçeği'ne başvurulmuştur. Bu çalışma, Covid-19 pandemisinin jinekolojik onkoloji hastaları üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde ortaya koymayı hedeflemektedir. Elde edilen bulgular, pandeminin bu hasta grubu üzerindeki olası uzun vadeli etkilerini anlamak ve tedavi süreçlerini bu doğrultuda optimize etmek için kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has deeply affected various aspects of life in Turkey, as it has worldwide. Particularly, the healthcare sector has faced significant challenges during this period. In addition to these challenges, the effects of the pandemic on patients' treatment processes and psychological well-being have been a major cause for concern. In this context, this cross-sectional study conducted by the Department of Gynecologic Oncology at Akdeniz University Faculty of Medicine aims to comprehensively analyze the specific effects of the pandemic on gynecologic oncology patients. During the research process, the experiences of patients during the pandemic, changes in their treatment processes, and the impact on their psychological wellbeing were extensively examined. To assess these aspects, a specialized questionnaire consisting of 23 questions was prepared to measure patients' experiences and emotional responses. Additionally, the Gynecologic Oncology Index Scale was used to identify the physical and psychological challenges experienced by patients during cancer treatment. The Beck Depression Inventory was also employed to measure their overall psychological status and levels of depression. This study aims to comprehensively elucidate the effects of the Covid-19 pandemic on gynecologic oncology patients. The findings obtained are of critical importance in understanding the potential long-term effects of the pandemic on this patient group and optimizing treatment processes accordingly.