Ev tekstili e-Ticaretinde satış arttırmada görsel faktörlerin etkisi
The impact of visual factors on increasing sales in e-Commerce for home textiles
- Tez No: 867112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KUTUKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İrya.com online satış sitesindeki ürün fotoğraf kullanımının, kullanıcı etkileşimi ve satın alma davranışları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılan bu araştırma, ev tekstili e-ticaretinde görsel faktörlerin satışları arttırmadaki rolünü değerlendirmektedir. Çalışma, hipotez olarak iyi bir fotoğrafın satışları olumlu etkileyebileceği varsayımından yola çıkmıştır. Bu hipotezi test etmek için, web sitesinin Ocak/Ağustos 2022 ve Ocak/Ağustos 2023 tarih aralıklarında eski ve yeni fotoğrafların kullanıldığı durumlar karşılaştırılmış ve Wilcoxon testi kullanılarak haftalık veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, yeni fotoğrafların kullanıldığı durumda sayfa görüntüleme sayısı, sayfada geçirilen ortalama süre ve satın alma oranlarının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, iyi bir fotoğrafın kullanımının web sitesi ziyaretçilerinin ilgisini çektiğini ve satışları olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Çalışmanın sonuçları, ev tekstili e-ticaretinde görsel faktörlerin satışları arttırmadaki önemini vurgulamaktadır. İyi bir fotoğrafın kullanımı, web sitesi performansını artırabilir ve müşterilerin satın alma kararlarını olumlu yönde etkileyebilir. Bu nedenle, ev tekstili e-ticaret platformlarının ürün fotoğraflarına özen göstermesi ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için web sitesi tasarımını gözden geçirmesi önemlidir. Sonuç olarak, bu çalışma ev tekstili e-ticaretinde görsel faktörlerin satışları arttırmadaki rolünü açıkça ortaya koymaktadır. İyi bir fotoğrafın kullanımı, ev tekstili e-ticaretinde başarılı bir satış stratejisi olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of product photo usage on user interaction and purchasing behavior on the online sales site Irya.com, evaluating the role of visual factors in increasing sales in home textile e-commerce. The study is based on the hypothesis that a good photograph can positively influence sales. To test this hypothesis, scenarios where old and new photos were used on the website during the periods of January/August 2022 and January/August 2023 were compared, and weekly data were analyzed using the Wilcoxon test. According to the findings of the research, it was statistically determined that the use of new photos led to a significant increase in page views, average time spent on the page, and purchase rates. These findings indicate that the use of good photographs attracts the attention of website visitors and positively affects sales. The results of the study emphasize the importance of visual factors in increasing sales in home textile e-commerce. The use of good photographs can enhance website performance and positively influence customers' purchasing decisions. Therefore, it is important for home textile e-commerce platforms to pay attention to product photographs and review website design to improve user experience. In conclusion, this study clearly demonstrates the role of visual factors in increasing sales in home textile e-commerce. The use of good photographs should be considered as a successful sales strategy in home textile e-commerce.