Tüketicinin korunması hakkında kanun kapsamında mesafeli sözleşmelerde kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in distance contracts under the law on consumer protection
  1. Tez No: 799258
  2. Yazar: HANDE ELVERDİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmamızda tüketicinin mesafeli sözleşmeler aracılığı işe paylaştığı kişisel verilerin neler olduğu, bu verilerin işlenmesinde, korunmasında ve ve aktarılmasında veri sorumlusunun dikkat etmesi gereken unsurlar hakkında açıklamalarda bulunulmuştur. Tüketicinin mesafeli sözleşmeler aracılığı ile paylaşmış olduğu kişisel verilerin korunmasına ilişkin sahip olduğu haklar değerlendirilmeye çalışılmıştır. Son olarak ise mesafeli sözleşmelerin sona erme halleri ile bu hallerde kişisel verilerin durumuna değinilmiş ve elektronik ileti yönetim sistemi açıklanmıştır. Çalışmamızın amacı her geçen gün gelişen teknoloji sonucu artan mesafeli satış sözleşmelerinde elde edilen kişisel verilere biraz olsun açıklık getirmektir. Ayrıcalıklar tüketicinin hakları, veri sorumlusunun yükümlülüklerini güncel mevzuat ve Kurul kararları kapsamında değerlendirmeyi amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
In our study, explanations were made about the personal data shared by consumers through distance contracts and the factors that the data controller should pay attention to in the processing, protection and transfer of these data. It has been tried to evaluate the rights of the consumer regarding the protection of personal data shared through distance contracts. Finally, the termination of distance contracts and the status of personal data in these cases are mentioned and the electronic message management system is explained. The aim of our study is to clarify the personal data obtained in the distance sales contracts, which are increasing as a result of the developing technology day by day. In addition we aim to evaluate the rights of the consumer and the obligations of the data controller within the scope of current legislation and Board decisions.