Riosiguat ön tedavisinin sıçan böbrek iskemi-reperfüzyon modelinde renal fonksiyonlara etkisi
Effect of riociguat pretreatment on renal functions in rat kidney ischemia- reperfusion model
  1. Tez No: 867136
  2. Yazar: YAŞAR CAN ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BEKTAŞ İSKİT, DOÇ. DR. GÜRAY SOYDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İskemi-reperfüzyon (İ-R) hasarı vucütta birçok organı etkileyebilen patolojik bir durumdur. Özellikle böbrekte gelişen İ-R hasarı doğrudan böbrek içi vasküler hasara yol açarak akut böbrek hasarı (ABH) gelişimini kolaylaştırır ve mortaliteyi belirgin şekilde artırır. Nitrik oksit (NO) / solubl guanilat siklaz (sGC) / siklik guanozin monofosfat (cGMP) yolağı, vasküler sistem üzerine koruyucu etkisi olan bir yolaktır. Bir sGC stimülatörü olan riosiguat pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) tedavisinde onaylı olarak kullanılmaktadır. Vasküler sistem üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı bu ilacın diğer sistemler ve hastalıklar üzerine olan etkileri yaygın olarak incelenmektedir. Çalışmalarda riosiguatın antiinflamatuar etkisi olabileceği, akciğer, kalp ve böbrekler üzerine doğrudan koruyucu etkilerinin olduğu da gösterilmiştir. Bu çalışmada riosiguat ön tedavisinin, renal İ-R hasarı modelinde meydana gelen akut böbrek hasarında, fizyolojik ve renal fonksiyonlar üzerine olan etkisi incelendi. Riosiguat ön tedavisi, böbrekte renal İ-R hasarı sonucu azalan renal arter kan akımını ve bozulan böbrek doku perfüzyonunu artırdı. İzole perfüze böbrek düzeneğinde kasıcı ve gevşetici ajanlarla böbrek damar yatağının fonksiyonel yanıtları değerlendirildi. İ-R hasarı, asetilkolin (ACh) ve sodyum nitroprusiyat (SNP) ile oluşturulan gevşeme yanıtlarını belirgin olarak azalttı, riosiguat ön tedavisi bozulan gevşeme yanıtlarını geri döndürdü. Anjiyotensin II ve fenilefrin ile oluşturulan kasılma yanıtları arasında anlamlı fark bulunmadı. Renal iskemi reperfüzyon hasarı sonrası bozulan böbrek histopatolojisi, riosiguat ön tedavisi ile düzelme eğilimi gösterdi. Yapılan ELISA deneylerinde, interlökin-1β düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmadı. Riosiguat ön tedavisi anti-inflamatuar bir sitokin olan IL-10 düzeylerini anlamlı ölçüde artırdığı gösterildi. Bu sonuçlar, riosiguatın İ-R hasarına bağlı olarak ABH gelişme riski bulunan hastalarda koruyucu tedavi olarak kullanılabilmesi için ileride yapılacak klinik çalışmalara temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ischemia-reperfusion (I-R) injury is a pathological condition that can affect many organs in the body. Ischemia-reperfusion damage, especially in the kidney, directly causes intrarenal vascular damage by facilitating the development of acute kidney injury and significantly increasing mortality. The nitric oxide (NO) / soluble guanylate cyclase (sGC) / cyclic guanosine monophosphate (cGMP) pathway has a protective effect on the vascular system. Riociguat, a soluble guanylate cyclase stimulator, is approved for use in the treatment of pulmonary arterial hypertension. Due to its beneficial effects on the vascular system, the effects of this drug on other systems and diseases are widely investigated. Studies have shown that riociguat has an anti-inflammatory effects and has also shown that it has direct protective effects on the lungs, heart and kidneys. In this study, the effect of riociguat pretreatment on physiological and renal functions in acute kidney injury in a rat renal ischemia-reperfusion injury model was examined. Riociguat pretreatment reversed the decreased renal artery blood flow and impaired renal tissue perfusion as a result of renal ischemia-reperfusion in the kidney. Functional responses of the renal vascular bed to vasoconstricting and vasodilating agents were evaluated in the isolated perfused kidney setup. Ischemia-reperfusion injury significantly reduced acetylcholine and sodium nitroprusside induced relaxation responses, whereas riociguat pretreatment increased the impaired relaxation responses. No significant differences were found in the contractile responses produced by angiotensin II and phenylephrine. Deteriorated renal histopathology after renal ischemia reperfusion injury showed a tendency to improve with riociguat pretreatment. In ELISA experiments, no significant differences were found in interleukin-1β levels. Riociguat pretreatment significantly increased levels of IL-10 which is an anti-inflammatory cytokine. These results paved the way for future clinical studies to use riociguat as a preventive treatment in patients at risk of developing AKI due to I-R injury.