Dirsek kırıkları sonrası oluşan hareket kısıtlılığı üzerine tuzlu su ile düz su lokal banyo uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of the local application of normal water bath and salt water bath about the movement limitation which occurs after elbow fractures
- Tez No: 86714
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜRDAL, PROF. DR. M. ZEKİ KARAGÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışma 1998 yılı Ocak - Mayıs ayları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde yapılmıştır.Amacımız kırık sonrası immobilizasyon ile oluşan hareket kısıtlılığına tuzlu suların etkilerini araştırmaktı. Kırık sonucu immobilize edilen hastalar, immobilizasyon bitiminde poliklinikten fizik tedavi birimine gönderilerek, tedaviye alındı. Tedaviye alınan hastalara lokal kol banyoları uygulandı. Çalışmaya alınan 32 hastadan 16'sına tuzlu su, 16' sına düz su uygulandı. Hastalara 20 dakika boyunca, 40 °C de lokal kol banyoları uygulandı. Her uygulama sonrası hastalar egzersiz programına alındı. Her hasta haftada 5 gün olmak üzere 4 hafta, toplam 20 seans tedaviye alındı. Tedavi başlangıcı, ortası ve sonu olmak üzere her hasta üç kere değerlendirmeye alındı. Her hasta ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonel aktivite yönünden değerlendirildi. Tüm bu değerlendirmeler puanlanarak sonuçlar elde edildi. Değerlendirmeler Morney, B.F' in“ In Functional Evaluation of Elbow”formuna göre yapıldı. Grup içi değerlendirmelerinde; her iki grupta da, tedavi başlangıcı ile tedavi sonu arasında ağrıda azalma, eklem hareket açıklığında artış, fonksiyonel aktivitede iyileşme gözlendi. Sonuçlarda hastanın tedaviden yarar gördüğü saptandı. İki hasta grubunu birbiri ile karşılaştırdığımızda ise, tedavi sonu değerlendirmelerine baktığımızda tuzlu su uygulamaları istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Tuzlu su ile yapılan lokal banyoların daha etkin olduğunu tespit ettik. Tüm bu sonuçlara bakarak, dirsek kırıkları sonrası oluşabilecek kısıtlılıklarda lokal extremite banyolarının tedavide etkili olabileceğini gördük. Tuzlu su banyolarının, düz su banyolarına göre daha etkin olduğunu ancak bu etkinliğin sağlanabilmesi için 4 haftalık bir uygulama yapılması gerektiğini saptadık. Daha kısa süreli uygulamalarda düz su ile tuzlu su arasında anlamlı bir fark olmadığı kanısına vardık. Dirsek kırıklarında olduğu gibi diğer bölge kırıklarında da tuzlu su banyoları uygulanabilir. Kırık dışında herhangi bir nedenle oluşan eklem hareket kısıtlılıklarında da tuzlu su banyoları uygulanabilir. 89
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was made between January - May 1998, at the Orthopedics and Traumatology Clinic at the Medicine Faculty of the Istanbul University.Our purpose was to search the effects of salt water on immobilization subsequent to fractures. Patients immobilized due to fractures were transferred from the polyclinic to the physical therapy unit at the end of immobilization. Here, the patients were treated with local arm baths. 16 of the 32 patients in the study were treated with salt water and the rest was treated with normal water. For 20 minutes, the patients were subjected to local arm baths at 40°C.After each bath, they attended an exercise program. Each patient was treated in this way for 5 days a week, totally for 20 daysThey were evaluated three times, namely at the begining of the therapy at the middle and at the end. Each of them were evaluated with respect to pain, muscle mobility and functional activity.AII these evaluations were scored and several results were attained. The evaluations were made in accordance with the 'In Functional Evaluation of Elbow" by B.F. Morrey The group evaluations showed that, at the end of the therapy, there was less pain, increase in muscle mobility and improvement in functional activity of the patients in both groups compared to the begining of the therapy.It was concluded that the patients benefited from the therapy.When we compared thethe two groups of patients with respect to the evalua tions at the end of the theraphy,the treatments with salty water were found out to be statistically meaningful.We discovered that the local baths in salt water were more effective. Considering all these results.we saw that local extremity baths could be effective in the treatment of probable immobilizations conseguent to elbow fractures. Furthermore,we found that salty water baths were more effective than baths with normal water but it had to be continued for 4 weeks in order to achieve effectiveness.in shorter therapies,we realized that there was no significant difference between treatment with normal and salt water Salty water baths may be taken in cases of fractures in other parts as well as in elbow These baths may also be taken in immobilizations conseguent to reasons other than fractures. %3\J