Kocaeli ilinde spontan pnömotoraks olguları ile hava basıncı ilişkisi
The Relationship between spontaneous pneumothorax cases and atmospheric pressure in Kocaeli
- Tez No: 86713
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ KARAGÜLLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Meteorolojik şartlardan kaynaklanan stres olaylarında, hangi spesifik parametrenin hangi fizyolojik ya da patolojik cevaba neden olduğunu saptamak oldukça güçtür. Bu güçlük gerek etkenin yani meteorolojik şartların gerekse de organizmanın karmaşık ve dinamik unsurlar olmalarından ileri gelir. Büyük olasılıkla, meteorolojik şartlar organizmayı birkaç yolu birlikte kullanarak etkilemektedir. Deri, gözler, üst solunum yolları ve özellikle burun mukozası, akciğerler ve periferik sinir sistemi, reseptör organlar olarak sıralanabilir. Biz de çalışmamızda hava basıncı ile spontan pnömotoraks arasındaki ilişkiyi incelemeye çalıştık. Analiz yöntemi olarak aynı basınçlar ile 2-7 günlük kümülatif hava basınçlarının vaka görülen ve görülmeyen günlerdeki karşılaştırmasını yaptık. Buna ek olarak, çeşitli hava basıncı eşik değerlerine karşılık gelen vaka sayıları üzerinden tahmini rölatif risk hesabı yaptık. Elde ettiğimiz bulgulara göre hava basıncının belli eşik değerleri geçtiği durumda spontan pnömotoraks sıklığı anlamlı olarak artmaktadır. Bu artış 6-8 kat arasında değişmektedir. Ancak bu ilişkiler yeterince ortaya konamamaktadır. Bu nedenle bizimkisi gibi ekolojik temelli çalışmaların daha ileri istatistiki yöntemlere gereksinimi vardır. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is a difficulty in physiologic or pathologic response due to which meteorological condition's parameter. This difficulty is from meteorological conditions and biological chaos. Possibly, meteorological conditions have got many ways to influence human body. The receptor organs are skin, eyes, respiration system, lungs and peripheral nervous system. In our study, we evaluate the relationship between air pressure and spontan pneumothorax. We compare air pressures that have case or have not cased. Also we are looking for cut off points. In order our study, there is a relationship between air pressure and spontan pneumothorax. High air pressure levels have got 6-8 times grater risk to spontan pneumothorax then low air pressure levels. 60