İlkokul ve ortaokul yönetici ve öğretmenlerinin çokkültürlü eğitime ilişkin görüşleri
Views of primary and middle school administrators and teachers on multicultural education
- Tez No: 867150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER MURAT ÖTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşmenin bu denli yoğun hissesildiği, çeşitli nedenlerle insanların sürekli olarak yer değiştirdiği günümüzde toplumların çokkültürlü eğitimi görmezden gelmesi neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Çocukların ev ortamından çıkıp hayatlarında ilk defa eğitim ortamına dâhil oldukları ilköğretim kurumları, çocuğa ve aileye kültürel çeşitlilik farkındalığın kazandırılmaya başlandığı yerlerdir. Bu bakımdan ilköğretim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin çokkültürlü eğitime ilişkin görüşlerinin incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada ilkokul ve ortaokullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin çokkültürlü eğitime ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, Mardin ilinin Artuklu ilçesinde 14 farklı kurumunda (8 ilkokul, 6 ortaokul) görev yapan toplam 26 katılımcı (12 yönetici ve 14 öğretmen) ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim modeli kullanılmıştır. Katılımcılarla yapılan görüşmeler sonrası elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmada çokkültürlü eğitime yönelik herhangi bir eğitim alan katılımcı sayısının oldukça az olduğu, çokkültürlü eğitime yönelik hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim verilmesi gerektiği; yönetici ve öğretmenlerin çokkültürlü eğitime ilişkin algılarının neredeyse tamamının olumlu yönde olduğu ve çok kültürlü eğitimin kendilerine farklılık, çeşitlitlilik, hoşgörü, eşitlik, saygı, zenginlik, ana dil, renklilik, dil, birliktelik, empati, anlayış, gelenek ve görenek gibi kavramları çağrıştırdığı; buna karşın katılımcıların yarısının eğitim ortamlarında çokkültürlülüğü göz önünde bulunduran herhangi bir uygulamaya yer vermedikleri; okul ve sınıf ortamında çokkültürlü eğitimle ilgili veli, öğrenci, öğretmen, okul yöneticisi ve programdan kaynaklı çeşitli sorunlar yaşandığı; çok kültürlü eğitimde yönetici ve öğretmenleri en çok dil ve iletişim problemleri, farklı kültürlere ait bilgi eksikliği, davranış problemleri, önyargılı yaklaşımlar, farklı kültürlere uyum gibi durumların zorladığı bulgularına ulaşılmıştır. Yönetici ve öğretmenler, çokkültürlü eğitimde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik sınıf, okul, bakanlık düzeylerinde ve öğretmen yetiştirme ile eğitim öğretim programları boyutlarında yapılması gerekenlere ilişkin çeşitli önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where globalization is felt so intensely and people are constantly moving for various reasons, ignoring multicultural education has become almost impossible. Primary education institutions, where children step out of their home environment and enter an educational setting for the first time, are the places where cultural diversity awareness is initiated for both the child and the family. Therefore, it is important to examine the views of administrators and teachers working in primary education institutions on multicultural education. This study aims to examine the views of administrators and teachers working in primary and middle schools on multicultural education. In the research, a total of 26 participants (12 administrators and 14 teachers) working in 14 different institutions (8 primary schools, 6 middle schools) in the Artuklu district of Mardin province were interviewed. The phenomenological model, one of the qualitative research methods, was used in the research. The data obtained after the interviews with the participants were subjected to content analysis. It was found in the research that the number of participants who received any education on multicultural education was quite low, that pre-service and in-service training on multicultural education is necessary, that almost all of the perceptions of administrators and teachers regarding multicultural education were positive, and that multicultural education evoked concepts such as diversity, tolerance, equality, respect, richness, mother tongue, colorfulness, language, unity, empathy, understanding, tradition, and custom for them. However, half of the participants did not include any practices considering multiculturalism in their educational environments. Various problems related to multicultural education were experienced in the school and classroom environments due to parents, students, teachers, school administrators, and program-related issues. It was found that administrators and teachers were mostly challenged by language and communication problems, lack of knowledge about different cultures, behavioral problems, prejudiced approaches, and difficulties in adapting to different cultures in multicultural education. Administrators and teachers made various suggestions regarding what needs to be done at the classroom, school, ministry, and teacher training levels, as well as in educational programs dimensions, for the solution of the problems encountered in multicultural education.