II. Dünya Savaşı esnasında Almanya ve Sovyetler Birliği ilişkileri
Relations between Germany and the Soviet Union During the World War II
- Tez No: 867153
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada genel olarak II. Dünya Savaşı boyunca Almanya ve Sovyetler Birliği arasındaki direkt ilişkiler ve savaş boyunca savaşa taraf olmuş veya savaştan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenmiş diğer bazı ülkelerle olan ilişkilerinin iki ülke arasındaki ilişkilere nasıl yansıdığı konuları ele alınmıştır. I. Dünya Savaşı sonrası galip ve malub devletler arası imzalanan anlaşmalar malub devletler aleyhine çok büyük dengesizlikler içerecek şekilde ve sadece 20 yıl sonra görüldüğü üzere barışın sürdürülebilirliğinin mümkün olmadığı bir şekilde imzalanmıştır. Yaklaşık 20 yıl sonra ise Almanya bütün dünyaya yayılacak yeni bir savaşın ateşini fitillemiştir. Bu araştırmanın amacı, bütün dünyaya yayılmış, milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş, yıkıcılığıyla Avrupa kıtasındaki ülkelerin şehirlerinin harabeye döndüğü, savaşan tarafların ellerindeki son teknoloji silahlarla birbirlerine saldırdığı bir dünya savaşının Almanya ve Sovyetler Birliği ilişkileri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. II. Dünya Savaşı boyunca meydana gelen siyasi ve ekonomik gelişmeler uluslararası ilişkileri geri dönüşü olmayacak bir şekilde etkilemiş ve değiştirmiştir. Savaş sonrası yeni durum, yeni fırsatların ortaya çıkmasına vesile olmuş ve barış adına köklü bir değişimin temellerini atmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in general, the bilateral relations between Germany and the Soviet Union will be elaborated. It has been discussed how the relations with some other countries that were a part to the war or were directly or indirectly affected by the war during the war reflected on the relations between the two countries. After I. World War the understandings between winner and loser countries were signed including very big inequalities and as seen only in 20 years the sustainability of peace wasn't possible. In about 20 years Germany fired the fuse of a new war which spread out all over the World. The aim of this thesis is to state the effects of a worldwide war“which caused of millions of peoples' death, with its wastefulness which the cities of Europe were turned into ruins and which the ultimate guns were used by the sides”, on the relations between Germany and Soviet Union. The political and economic miracles during II. World War has effected and changed the international relations irreversibly. The new situation after the war has enabled new opportunities and laid a foundation in the name of the peace.