Art nouveau akımı'nın takı sanatına etkileri
The effects of art nouveau on jewelry art
  1. Tez No: 867156
  2. Yazar: MERVE KETEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
19. yy. sonları ve 20. yy. başlarında ortaya çıkan modern sanat akımları, önemli tarihsel gelişmelerle birlikte şekillenmiştir. Bu akımların yükselişi, toplumsal, ekonomik ve kültürel değişimlerin etkisi altında gerçekleşmiş ve sanatçıları farklı arayışlar içine sokmuştur. Sanatçılar, geleneksel kalıpları sorgulamış, doğadaki nesneleri taklit etmek yerine, izlenim ve özgün bakış açılarına dayalı tasarımlar oluşturmuşlardır. Ayrıca, doğadaki nesneleri malzeme olarak kullanmışlar ve bu malzemeleri farklı bir bakış açısıyla işlemişlerdir. Modern sanat akımlarıyla birlikte dünyada hızla değişen koşullar, zanaatkârların takı sanatındaki tasarımlarını da dönüştürmüştür. Bu değişimler, takı tasarımının diğer sanat disiplinleriyle entegrasyonunu sağlamıştır. Araştırmanın ilk bölümünde, sanat ve modern sanat akımlarının ortaya çıkışı ve gelişim süreçleri üzerine kavramsal açıklamalar yapılmış ve modern sanat akımlarının takı sanatına etkileri görsel örneklerle birlikte incelenmiştir. İkinci bölümde, takı sanatına yönelik kavramsal açıklamalar yapılmış ve takının tarihsel gelişim süreci ele alınmış, aynı zamanda takı süsleme teknikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Art Nouveau sanat akımının ortaya çıkışı ve gelişimi üzerine açıklamalar yapılmış, bu akımın içerisinde kullanılan desenler ve motiflerin tasarımsal özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, Art Nouveau'nun takı sanatına etkisi olan ülkeler, bu akım içinde takı sanatıyla ilgilenen sanatçıların yaşamları ve takı sanatına yönelimleri, görsel örneklerle birlikte açıklanmıştır. Art Nouveau ve takı kapsamında; altı sanatçı ve altı eseri, altı adet takı süsleme tekniği, on iki adet takı eser ayrıntılı olarak elen alınıp incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Art Nouveau sanat akımının etkisiyle metal malzemeler kullanılarak oluşturulan sekiz adet özgün kişisel takı tasarımlarına yer verilmiştir. Üretilen bu takıların Art Nouveau sanat akımı kapsamında elde edilen verileri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise, modern sanat akımlarının takı sanatına olan etkilerinin öne çıkan noktaları ve bu etkilerin takı sanatındaki dönüşümünü vurgulanmıştır. Aynı zamanda, Art Nouveau'nun takı sanatına olan etkisi ve bu etkinin özgün takı tasarımlarının oluşturulmasında nasıl bir rol oynadığı özetlenmiştir. Takı sanatının modern sanatın evrimine katkı sağladığı ve sanatsal ifadenin farklı bir boyutunu temsil ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
19th century late and 20th century. The modern art movements that emerged at the beginning were shaped by important historical developments. The rise of these movements took place under the influence of social, economic and cultural changes and put artists in different pursuits. Artists questioned traditional patterns and created designs based on impressions and original perspectives rather than imitating objects in nature. Additionally, they used objects from nature as materials and processed these materials from a different perspective. Rapidly changing conditions in the world along with modern art movements have also transformed the designs of craftsmen in jewelry art. These changes have enabled the integration of jewelry design with other art disciplines. In the first part of the research, conceptual explanations were made on the emergence and development processes of art and modern art movements, and the effects of modern art movements on jewelry art were examined with visual examples. In the second chapter, conceptual explanations for the art of jewelry were made, the historical development process of jewelry was discussed, and jewelry decoration techniques were examined in detail. In the third chapter, explanations were made about the emergence and development of the Art Nouveau art movement, and the design features of the patterns and motifs used in this movement were examined. In addition, the countries that influenced Art Nouveau's jewelry art, the lives of the artists interested in jewelry art within this movement and their orientation towards jewelry art are explained with visual examples. Within the scope of Art Nouveau and jewelry; Six artists and their six works, six jewelry decoration techniques, and twelve jewelry works were examined in detail. In the fourth section, eight unique personal jewelry designs created using metal materials under the influence of the Art Nouveau art movement are included. The data obtained from these jewelries produced within the scope of the Art Nouveau art movement were emphasized. In the conclusion, the prominent points of the effects of modern art movements on jewelry art and the transformation of these effects in jewelry art are emphasized. At the same time, the influence of Art Nouveau on jewelry art and what role this influence played in the creation of original jewelry designs are summarized. It has been concluded that jewelry art contributes to the evolution of modern art and represents a different dimension of artistic expression.