Seramik malzemenin takı tasarımında kullanımı
Use of ceramic material in ornament design
  1. Tez No: 601357
  2. Yazar: ALEV KERİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EFE TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
“Seramik Malzemenin Takı Tasarımında Kullanımı”başlıklı uygulama raporunun ilk bölümünde, tarihte yaşamış topluluk ve uygarlıkların kültürel yapıları, estetik anlayışları ve teknik becerilerinin takı tasarımına yansıması irdelenmektedir. İnsanoğlunun henüz yerleşik yaşama geçmemiş olduğu Paleolitik dönemde diş ve kemiklerden yapılan takılar yaygın şekilde görülürken, tarım ve madenciliğin başlayıp geliştiği Neolitik dönemde metale şekil verilerek yapılmış takıların ilk örnekleri gözükmektedir. Özellikle Mezopotamya ve Mısır uygarlıklarından kalmış takılarda kullanılan malzeme ve tekniklerin çeşitliliği ve takılarda bulunan isçilik ve tasarım uzmanlığı, bu uygarlıkların çok büyük ve gelişmiş olduğunun kanıtıdır. Uygulama raporunun ikinci bölümünde, seramik malzemenin takı tasarımında kullanımına tarihten ve günümüzden örnekler verilmektedir. Her ne kadar tarihte seramiğin takıda kullanımına dair çok fazla örnek bulunmasa da Mısır Uygarlığından kalan seramik takı örnekleri çok zengin ve yapımlarında kullanılan teknikler bakımından oldukça gelişmiştir. Bu konuda özel bir konuma sahip olan Mısır Uygarlığının yanı sıra, Pasifik Nikaragua gibi farklı bir kıtada yaşamış olan topluluklar da seramiği takılarda kullanmışlardır. Seramik, Mısır Uygarlığında cam, süs taşları, fayans ve metallerle birlikte çok çeşitli teknikler kullanılarak birleştirilirken, Pasifik Nikaragua'da yaşamış olan topluluklarda seramiğin takı tasarımındaki kullanımı çok daha ilkeldir. 1950'lerde önceki yüzyılın sonunda ortaya çıkan Art Nouveau akımının da etkisiyle takı tasarımında kullanılan malzemenin çeşitliliği artmış ve seramik malzeme takılarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Uygulama raporunun üçüncü ve son bölümünde, seramik malzeme kullanılarak yapılan takılar sunulmaktadır. Çeşitli seramik malzeme ve teknikler kullanılarak yapılan bu uygulamalarda, seramik malzemenin takı tasarımında sağladığı çeşitlilik ve esneklik vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the project report titled“Use of Ceramic Material in Ornament Design”, firstly, the reflection of the cultural structures, aesthetic understanding and technical skills of ancient societies and civilizations to ornament design are investigated. While ornaments made of animal teeth and bones are common in Paleolithic Period, before men live in settlements, the first examples of ornaments made by shaping metals are seen in the Neolithic Period, when agriculture and mining have begun and developed. The variety of materials and techniques used in ornaments from ancient Mesopotampia and Egypt witness the greatness of these civilizations. In the second chapter of the project report, historical and current examples of the use of ceramic material in ornament design are given. Although there are not many such examples in history, the ceramic ornaments from ancient Egypt form a rich collection. Besides the Egypt Civilization, which has a special place in the history of ceramic ornaments, ceramics was used in ornaments in Pacific Nicaragua as well in a very different way than the one in Egypt. While ceramics was combined with glass, jewels, porcelain and metals with various techniques by Egyptians, the use of ceramics in ornament design by the communities in Pacific Nicaragua is much more primitive. In 1950's with the influence of Art Nouveau movement that had begun in the previous century, materials used in ornament design has diversified, and ceramics has begun to be used in ornaments frequently. In the third and the last chapter, several ornament works that are made of ceramic materials are presented. In these works that are made using various ceramic materials and techniques, the diversity and the flexibility that the use of ceramic materials provide in ornament design are emphasized.