Nazilerin Türkiye'deki propaganda faaliyetleri (1933-1945)
The propaganda activities of the Nazis in Türki̇ye (1933-1945)
- Tez No: 867166
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa' da Siyasal İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, Nazi propaganda faaliyetlerinin Türkiye'deki çeşitli toplumsal kesimler üzerindeki etkisini incelemektedir. Nazilerin Türkiye'deki çok yönlü propaganda faaliyetleri, Türk Hükûmeti'nin dış politikasıyla çelişiyordu ve Türk yasalarının ihlali nedeniyle sıklıkla taraflar arasında gerginliğe yol açıyordu. Almanya'da 1933-1945 yılları arasında iktidara gelen Nazilerin kendi ideolojileri doğrultusunda uyguladıkları politikalar yalnızca Almanya ile sınırlı kalmamış, başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada köklü dönüşümlere neden olmuştur. Adolf Hitler'in önderliğinde kurulan ve yaygın olarak Nazi Partisi olarak bilinen Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (Almanca: NSDAP-Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), iktidarları sırasında sürekli geliştirdikleri propaganda tekniklerini ve araçlarını, toplumu kendi ideolojileri doğrultusunda manipüle etmek veya yönlendirmek için etkin bir şekilde kullandı. Naziler, Alman toplumunun desteğini aldıktan sonra ideolojilerini Almanya dışındaki ülkelere yaymak için harekete geçtiler. 1933 yılından itibaren genç Türkiye Cumhuriyeti'ni yakından etkilemeye başlayan Nazilerin ideolojilerini yayma politikası, İkinci Dünya Savaşı'yla birlikte daha agresif bir tavır almaya başladı. Alman İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti ile ittifak yapması gibi, Naziler de İkinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'yi kendi saflarına çekmek için“Türk siyasi ve askeri kadrolarına”yönelik yoğun propaganda yürüttüler. Nazilerin iktidarları boyunca sürekli geliştirdikleri propaganda faaliyetleri yalnızca“Türk siyasi ve askeri kadrolarıyla”sınırlı kalmadı, çeşitli propaganda araçlarıyla nasyonal sosyalist ideolojiyi yayarak sempatizan kazanmak amacıyla“Türk kamuoyunu”da hedef aldı. Bunun yanı sıra Naziler o dönemde Türkiye'de yaşamakta olan iki farklı Alman topluluğunu da hedef alıyordu. Bunlar,“Türkiye'de yerleşik Alman topluluğu (kolonisi)”ile“mülteci Alman bilim insanları ve aile fertleriydi”. Bu propaganda faaliyetleri, Türk yasalarına aykırı olması nedeniyle Nazilerle sık sık gerginliğe neden oluyordu. Bu çalışmada, Nazilerin Türkiye'deki propaganda faaliyetlerinde hedef aldığı dört grup, bir nitel analiz çalışması olarak veri/metin madenciliği yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular sonuç bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of Nazi propaganda activities on various social segments in Türkiye. The Nazis' multifaceted propaganda activities in Türkiye contradicted the foreign policy of the Turkish government and often led to tension between the parties due to violations of Turkish laws. The policies implemented by the Nazis, who came to power in Germany between 1933 and 1945, in line with their own ideology, were not limited to Germany alone, but caused radical transformations all over the world, especially in Europe. The Nazi Party, officially the National Socialist German Workers' Party (Almanca: NSDAP Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), founded under the leadership of Adolf Hitler, effectively used the propaganda techniques and tools they constantly developed during their rule to manipulate or direct society in line with their own ideology. After gaining the support of German society, the Nazis took action to spread their ideology to countries outside Germany.The Nazis' policy of spreading their ideology, which began to closely affect the young Republic of Türkiye since 1933, began to take a more aggressive stance with the Second World War. Just as the German Empire made an alliance with the Ottoman Empire in the First World War, the Nazis carried out intense propaganda against“Turkish political and military staff”in order to attract Türkiye to their side in the Second World War. The propaganda activities that the Nazis constantly developed throughout their rule were not limited only to“Turkish political and military staff”, they also targeted the“Turkish public”in order to gain sympathizers by spreading the national socialist ideology through various propaganda tools. In addition, the Nazis were also targeting two different German communities living in Türkiye at that time. These were“the German community (colony) settled in Türkiye”and“refugee German scientists and their family members”. These propaganda activities frequently caused tension with the Nazis because they were against Turkish law. In this study, four groups targeted by the Nazis in their propaganda activities in Türkiye were examined using the data/text mining method as a qualitative analysis study. The findings obtained constitute the conclusion section.