Türkiye sağlık turizminin uluslararası platformdaki yeri: Bibliyometrik analiz
The place of Turkish health tourism in the international platform: Bibliometric analysis
  1. Tez No: 867177
  2. Yazar: ÖZCAN ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, uluslararası planda giderek daha fazla ilgi gösterilen medikal turizmin Türkiye kaynaklı yayınlarına etkisini araştırmayı ve bu bağlamda saptanabilen problemlere öneriler sunmayı hedefler. Söylenilen hususta öncelikle Türkiye'den Web of Science (WoS) Core Collection'da yapılan bir araştırma ile medikal turizm üzerine yapılan makaleler incelendi. Verileri değerlendirmek için veri görselleştirme aracı VOSviewer kullanıldı ve sonuçlar, bilgi oluşturma ve altta yatan ağ ilişkilerindeki kalıpları ortaya çıkardı. Medikal turizm ile ilgili yayınların hacmine göre Amerika Birleşik Devletleri 13888 (%32,839) belge ile ilk sırada yer alır. İngiltere (n=4746, %11,222), Avustralya (n=3212, %7,595), Çin en çok yayın yapan ülkeler oldu. Türkiye 660 yayınla 18. sırada yer aldı. Bu yayınların 538'i (%81.515) araştırma makalesidir. Türkiye'den medikal turizm ile ilgili ilk araştırma makalesi 1993 yılında yayınlanmıştır. Türkiye'den medikal turizm ile ilgili en fazla makale (n=398,73,977%) 2015 veya sonraki yıllarda yayımlanmıştır. 2013-2022 yılları arasında yayımlanan yayınlar diğer yıllara göre çok daha fazlaydı ve en çok atıf aldı. 2013-2022 yılları arasında yayınlananlar en yüksek H indeksine (33) sahiptir. Türkiye medikal turizm konusunda dünyanın sayılı ülkelerinden biri olmasına rağmen bu konudaki yayın sayısı yıllar içinde artmış gibi görünse de halen istenilen seviyenin çok altındadır. Bu nedenle, politika yapıcılar ve bilimsel fon sağlayan kuruluşlar, bu alanda araştırmacıları teşvik edecek faaliyetler geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of Turkey-originated publications on medical tourism, an increasingly prominent interest at the international level, and to propose recommendations regarding identified issues within this context. Initially, articles pertaining to medical tourism were scrutinized through a research conducted from Turkey in the Web of Science (WoS) Core Collection. The VOSviewer, a data visualization tool, was employed for data evaluation, revealing patterns in information synthesis and underlying network relationships. In terms of the volume of publications related to medical tourism, the United States ranked first with 13,888 documents (32.839%), followed by the United Kingdom (n=4746, 11.222%), and Australia (n=3212, 7.595%), while Turkey ranked 18th with 660 publications. Among these, 538 (81.515%) were research articles. The first research article from Turkey on medical tourism was published in 1993. The majority of articles from Turkey on medical tourism (n=398, 73.977%) were published in 2015 or later. Publications between 2013 and 2022 were notably higher compared to other years and received the highest citations. Those published during 2013-2022 exhibited the highest H-index (33). Despite being among the leading countries globally in the field of medical tourism, Turkey's publication output in this domain, while seemingly increasing over the years, still falls significantly below the desired level. Hence, policymakers and scientific funding organizations should develop initiatives to encourage researchers in this field.