Afganistan'ın Rusya Federasyonu'nun güvenlik politikasındaki rolü ve konumu
The role and position of Afghanistan in the security policy of the Russian Federation
- Tez No: 867178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Afganistan şu anda dünya siyasetinin ve büyük güçlerin önemli eksenlerinden biri; ancak hükümetlerin dış politikası ve performansı jeopolitik ortamdan ve bir dizi mekânsal ve zamansal davranışta etkileşim koşullarının yaratılmasından kaynaklandığı için Afganistan, stratejik bir konuma sahip olmasına rağmen dış politikada fiziksel ve yazılım yönler arasında etkili bir koordinasyondan yoksundur. Diplomasi, uluslararası sistemde uygun bir yere sahip olmamakta ve giderek artan uluslararası maliyetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Ama bu ülke bölgesel ve bölge dışı güçlerin politikalarında ve stratejik planlarında önemli bir yer tutuyor. Afganistan'ın güvenlik politikalarında özel yere sahip olduğu ülkelerden biri de Rusya'dır. Dolayısıyla bu araştırmada ortaya atılan temel soru, Rusya'nın güvenlik politikalarında Afganistan'ın konumu nedir? Bu araştırmada Afganistan'ın coğrafi konumu nedeniyle Rusya'nın güvenlik politikalarında siyaset, ekonomi ve kültür açısından önemli bir yere sahip olduğu varsayılmaktadır. Araştırmanın bulguları, Afganistan'daki jeopolitik faktörlerin Rusya Federasyonu'nun bölgedeki ve bu ülkedeki güvenlik politikaları üzerinde ciddi ve önemli bir etki yarattığını gösteriyor. Afganistan'ın coğrafi konumu, bu ülkedeki sınırları ve coğrafi şekli dahil olmak üzere jeopolitik göstergeleri, federasyonun güvenlik politikalarını ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Ayrıca doğal kaynaklar, su şebekesi ve insan kaynakları gibi ekonomik göstergeler ile Afganistan'ın egemen ideolojisi ve bu ülkede farklı entelektüel grupların varlığı gibi kültürel göstergeler de Rusya'nın bu ülkedeki güvenlik politika ve programlarını ciddi şekilde etkilemiştir. Rusya Federasyonu güvenlik politikalarında her zaman bu göstergeleri göz önünde bulundurmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan is currently one of the important focal points in world politics and the interests of major powers. However, due to the interaction conditions created by geopolitical environment and a series of spatial and temporal behaviors, Afghanistan lacks effective coordination between its foreign policy and performance, despite its strategic position. Diplomacy does not hold a suitable place in the international system and faces increasing international costs. Nevertheless, this country holds a significant place in the policies and strategic plans of regional and non-regional powers. One of the countries that has a special place in Afghanistan's security policies is Russia. Therefore, the fundamental question posed in this research is: What is Afghanistan's position in Russia's security policies? This research assumes that due to Afghanistan's geographical location, it holds an important place in Russia's security policies in terms of politics, economy, and culture. The findings of the research demonstrate that the geopolitical factors in Afghanistan have a serious and significant impact on the Russian Federation's security policies in the region and in this country. Afghanistan's geographical location, including its borders and geographical shape, can significantly influence the federation's security policies. Additionally, economic indicators such as natural resources, water infrastructure, and human resources, as well as cultural indicators such as the dominant ideology in Afghanistan and the presence of different intellectual groups in the country, have also had a considerable impact on Russia's security policies and programs in Afghanistan. The Russian Federation has always sought to take these indicators into account in its security policies.