Total diz artroplastisi perioperatif 90 günlük dönemde oluşan protez çevresi kırıklar ve kırık oluşumuna etkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of perioperative periprosthetic fractures within 90 days after total knee arthroplasty and identification of contributing risk factors
- Tez No: 867190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF ÇAÇAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada total diz artroplastisi (TDA) sırasında ve ameliyat sonrası erken dönemde meydana gelen periprostetik kırık (PPK) insidansını belirlemek, PPK oluşumuna neden olabilecek hasta, implant ve cerrahi ile ilişkili faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç: Kliniğimizde 2014-2023 yılları arasında primer TDA uygulanan 1243 hasta ve 1440 diz çalışmaya dahil edilerek retrospektif olarak incelendi. Ameliyat sırasında ve sonrası 90 günlük sürede protez çevresi kırık gelişen 35 diz (%2,4) çalışma grubu olarak belirlenirken, kalan dizler ise kontrol grubu olarak belirlendi. Her iki grup demografik veriler, eşlik eden hastalıklar, ameliyat öncesi koronal plan dizilimleri, uygulanan komponent özellikleri açısından karşılaştırıldı. Gelişen kırıkların lokalizasyonları ve uygulanan tedavi yöntemleri not edildi. Kırık yerine göre risk faktörlerini belirlemek için tek ve çok değişkenli regresyon analizi uygulandı. Bulgular: Periprostetik kırık gelişen hastaların yaş ortalaması kontrol grubundan daha yüksekti (sırasıyla, 71,4 ±8,8 ve 68,1±7,6; P=0,014). Patella kırığı gelişen hastaların tümünde patellar yüzey değiştirilmişti (n=3, P=0,014). Çok değişkenli regresyon analizinde periprostetik femur kırık riski açısından femoral stem kullanılmaksızın kısıtlı kondiler insert kullanılması (OR: 54 %95 GA: 3,7-1016 : P=0,006), osteoporoz tanısı almış olması (OR: 20,5, %95 GA: 5,4-77,2: P=0,001), anterior femoral çentiklenme olması (OR: 11,4, %95 GA: 2,9-44,6: P=0,001), femoral komponentin bağ kesen tasarımda olması (OR: 6,9, %95 GA: 1,8-27: P=0,005), ve ameliyat öncesi hastanın anemik (OR: 5,5, %95 GA: 1,6-19,1: P=0,007) olmasının bağımsız birer risk faktörü olduğu görüldü. Diğer yandan tibia kırıkları için çok değişkenli regresyon analizinde ameliyat öncesi dizin valgus dizilimde olması (OR: 11, %95 GA: 2,7-45,9: P=0,001 bağımsız bir risk faktörü olduğu görüldü. Sonuç: Primer TDA sırasında ve sonrası erken dönemde meydana gelen kırıklar sanıldığından daha sık karşılaşılan komplikasyonlardır. Ameliyat öncesi risk analizi dikkatli yapılmalı, her hasta ayrı değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the incidence of periprosthetic fractures (PPF) occurring intraoperatively during total knee arthroplasty (TKA) and in the early postoperative period, and to identify patient, implant, and surgery-related risk factors that may contribute to PPF. Methods: A retrospective analysis was conducted on 1243 patients and 1440 knees who underwent primary TKA in our clinic between 2014 and 2023. Among them, 35 knees (2.4%) developed PPF during or within 90 days after surgery, constituting the study group, while the remaining knees served as the control group. Demographic data, comorbidities, preoperative coronal alignment of the knees, and characteristics of the implants were compared between the two groups. The locations of the fractures and the treatment methods applied were noted. Uni- and multivariate regression analyses were performed to determine risk factors based on the location of the fracture. Results: The mean age of patients who developed PPF was higher than that of the control group (71.4 ± 8.8 vs. 68.1 ± 7.6; P = 0.014). In patients with patellar fractures, patellar resurfacing was performed in all cases (n = 3, P = 0.014). In multiple variable regression analysis, it was observed that not using a femoral stem but using a constrained condylar insert (OR: 54, 95% CI: 3.7-1016; P = 0.006), having a diagnosis of osteoporosis (OR: 20.5, 95% CI: 5.4-77.2; P = 0.001), anterior femoral notching (OR: 11.4, 95% CI: 2.9-44.6; P = 0.001), having a cruciate-retaining femoral component (OR: 6.9, 95% CI: 1.8-27; P = 0.005), and preoperative anemia (OR: 5.5, 95% CI: 1.6-19.1; P = 0.007) were independent risk factors for periprosthetic femoral fracture. However, in multivariate regression analysis for tibial fractures, having a valgus alignment of the knee preoperatively (OR: 11, 95% CI: 2.7-45.9; P = 0.001) was identified as a risk factor. Conclusion: Fractures occurring during or shortly after primary TKA are more common complications than previously thought. Preoperative risk analysis should be performed carefully, and each patient should be evaluated individually.