Egalité professionnelle dans le droit européen du travail
Avrupa Birliği iş hukukunda iş ilişkilerinde eşitlik
  1. Tez No: 867191
  2. Yazar: DENİZ UGAN ÇATALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GILBERT PARLEANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ab Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Avrupa Birliği Hukuku kapsamındaki iş ilişkilerinde eşitlik ilkesinin ele alınması ve ayrımcılıkla mücadele amacıyla yürürlüğe konulmuş Birlik yönergelerinin incelenmesinden önce, iş ilişkilerinde eşitlik kavramını öğretide de kabul edildiği gibi şekli ve maddi yönüyle tanımlamak ve giderek gelişmekte olan kapsamını açıklamak yerinde olacaktır. Eşitlik kavramının kapsamının gelişimini açıkça ortaya koyabilmek için iki farklı eşitlik düşüncesinden hareket etmek gerekir: Bir yanda tüm işçiler için aynı standardın sağlanmasını öngören şekli eşitlik; diğer yanda ise maddi ya da gerçek eşitlik, hatta fırsat eşitliği olarak adlandırılan, yasa koyucunun dezavantajlı durumdaki işçiler için daha lehe düzenlemeler öngörmesini arayan eşitlik anlayışı. Ayrımcılıkla mücadele konusu Avrupa Birliğinde özellikle son yıllarda dikkat çeken bir konu olmuştur. Birliğin bu konudaki yönergeleri ve bunların bağlayıcılığı, birçok üye devletin ulusal yasal düzenlemelerinde ayrımcılık yasağını öngörmesini sağlamıştır. Birlik Hukukunda ilk olarak ücretler, çalışma koşulları ve sosyal güvenlik alanında cinsiyete dayalı ayrımcılıkla mücadele konusu ele alınmıştır. Ancak Birlik bünyesinde ayrımcılıkla mücadele, yalnızca cinsiyete dayalı ayrımla sınırlı kalmamış, bu nedenle 2000 yılında kabul edilen yönergeler yürürlüğe girmiştir. Bununla birlikte, bu düzenlemelerin çağımızın ihtiyaçlarına yanıt veren etkili araçlar olabilmesi için hukuki anlamda geliştirilmesi gereken alanlar halen varlığını korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Before treating equality in employment relations in European Union law and analyzing the community directives drawn up to combat discrimination (Chapter II), it will be better to first define the concept of professional equality in a formal sense as well as in a real sense, according to the distinction often made by the doctrine and see its scope which evolves gradually (Chapter I). In order to deal clearly with this evolution of the scope of the notion of equality, we will start from the idea that there are two different concepts of equality: On the one hand, so-called formal equality which requires the establishment of equal standards for all workers; on the other hand, so-called concrete, real equality or even equality of opportunity which, on the contrary, encourages the legislator to take measures in favor of groups of workers who are in fact disadvantaged. The legal aspects of combating discrimination have received considerable attention in Europe, especially in recent years. The European Union's anti-discrimination directives and their enforceability have often stimulated the adoption of anti-discrimination legislation in many member states. The Union first equipped itself with a legislative arsenal to combat discrimination based on sex in the areas of remuneration, working conditions and social security. However, it was necessary for the Community to combat discrimination based on grounds other than sex, hence the adoption of the 2000 directives. There remain areas that require more legal efforts, if we want to improve the effectiveness of these legal frameworks and enable them to better respond to contemporary challenges.