Total diz artroplastisi uygulanan hastalarda perioperatif bakım kalitesinin ameliyat sonrası ağrı, kinezyofobi ve anksiyete ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between perioperative care quality and postoperative pain, kinesiophobia, and anxiety in patients undergoing total knee arthroplasty
- Tez No: 880596
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA ÖZDEMİR KÖKEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, total diz artroplastisi uygulanan hastalarda perioperatif bakım kalitesinin kinezyofobi, ağrı ve anksiyete ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla prospektif tanımlayıcı- ilişkisel tipte araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Ankara'da bir kamu hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 22 Ekim 2023-22 Nisan 2024 tarihleri arasında total diz artroplastisi uygulanan 279 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu, Kaliteli Perioperatif Hemşirelik Bakım Skalası, Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Görsel Analog Skala, Durumluluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği ve Oxford Diz Skoru kullanılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplarda t testi, nicel değişkenler arası ilişkilerin değerlendirmesinde ise Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen hastaların %86'sı kadın ve yaş ortalaması 68,09±6,98 olarak bulunmuştur. Çalışma sonucunda hastaların algıladıkları perioperatif hemşirelik bakımı kalitesinin yüksek olduğu belirlenmiştir (124,14±14,14). Hastaların postoperatif erken dönemde orta düzeyde kinezyofobi (38,75±6,72) ve anksiyeteye (37,66±9,44) sahip olduğu saptanmıştır. Hastaların ağrı puanı ortalamasının ise operasyon günü en yüksek (VAS=5,80±1,90) olduğu ve ağrının postoperatif birinci ve ikinci günde giderek azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as prospective descriptive-correlational research with the aim of examining the relationship between the quality of perioperative care and kinesiophobia, pain, and anxiety in patients undergoing total knee arthroplasty. The study was carried out with 279 patients who underwent total knee arthroplasty at the Orthopedics and Traumatology Clinic of a state hospital in Ankara between October 22, 2023, and April 22, 2024. Data were collected using the Patient Introductory Features Form, the Quality of Perioperative Nursing Care Scale, the Tampa Scale for Kinesiophobia, the Visual Analog Scale, the State-Trait Anxiety Inventory, and the Oxford Knee Score. One-way analysis of variance, independent groups t-test, and Pearson correlation analysis were used to analyze the data. Among the patients included in the study, 86% were women, and the mean age was 68.09±6.98. The results of the study indicated that the perceived quality of perioperative nursing care was high (124.14±14.14). Patients were found to have moderate levels of kinesiophobia (38.75±6.72) and anxiety (37.66±9.44) in the early postoperative period. The mean pain score was highest on the day of the operation (VAS=5.80±1.90) and gradually decreased on the first and second postoperative days.