Sinematografide sabit kadraj ve fotoğraf ilişkisinin karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative study of fixed framing and its relationship with photography in cinematography
  1. Tez No: 867192
  2. Yazar: SAMİR KARAHODA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BİLGİSEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sabit kadrajın sinematografi üzerindeki etkisi büyüktür. Hareketli kamera görüntüleri karşılaştırıldığında statik kadraj farklı duygular uyandırıp hikayenin ritmini belirler. Sabit kadraj, izleyicinin dikkatini odaklanmış bir şekilde tutarak görsel bilgiyi özümsemesine olanak sağlar. Ayrıca, karakterlerin ve sahnelerin tekrarlanması, hikayenin derinliğini artırarak izleyiciyi anlatıya daha fazla bağlar. Özellikle minimalist sinematografi tarzında kullanılan sabit kadraj, doğal aydınlatma ile birleşerek gerçekçi bir atmosfer oluşturur. Bu sinematik teknik, film yapımcılarının ve yönetmenlerinin özgün bir anlatı tarzı oluşturmasına olanak tanır. Belirli bir sahnenin veya anın uzatılması, izleyici ile karakterler arasında bir yakınlık duygusu yaratarak hikayenin derinliğini artırır. Tüm zamanların en önemli yönetmenlerinden bazıları, sabit kadrajı çekim tekniğini kullanarak unutulmaz eserler yaratmışlardır. Bu teknik, özellikle belirli bir estetik veya duygu ile ilişkilendirilen filmlerde başarıyla uygulanmıştır. Sabit kadrajın sinematik hikaye anlatımındaki önemi ve etkisi üzerine odaklanırken tarafımca çekilmiş“In Between”(Arada - 2019) ve“Displaced”(Yersiz - 2021) filmlerimin üzerinden bu teknikleri nasıl kullanıldığını ve hikayeleri nasıl güçlendirildiğini inceledim. Bu çerçevede, sabit kadrajın görsel estetiğe olan etkisini derinlemesine araştırmayı ve film yapım sürecindeki önemini vurgulamayı amaçladım.
Özet (Çeviri)
The impact of a fixed frame on cinematography is significant. Static images evoke different emotions compared to moving camera shots and help set the rhythm of the story. A fixed frame allows the viewer to absorb visual information by keeping their attention focused. Additionally, the repetition of characters and scenes enhances the depth of the story, further engaging the viewer with the narrative. Especially in a minimalist cinematographic style, the fixed frame, combined with natural lighting, creates a realistic atmosphere. This cinematic technique allows filmmakers and directors to create a unique narrative style. Extending a particular scene or moment enhances the depth of the story and creates a sense of intimacy between the viewer and the characters. Some of the most important directors of all time have created unforgettable works using the fixed frame technique. This technique has been successfully applied, especially in films associated with a particular aesthetic or emotion. Focusing on the importance and impact of the fixed frame in cinematic storytelling, I examined how these techniques were used and how they strengthened the narratives in my films“In Between”and“Displaced.”In this context, I aimed to deeply explore the impact of the fixed frame on visual aesthetics and emphasize its significance in the filmmaking process.