Tip 2 diyabeti olan ve diyabeti olmayan hastalarda mikrobiyota farkındalığının ve prebiyotik, probiyotik kullanımının hba1c değerleriyle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of microbiota awareness and the relationship of prebiotic and probiotic use with hba1c levels in patients with type 2 diabetes and non-diabetic patients
- Tez No: 867193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmamızda tip 2 diyabeti olan grupta günde 2-3 kez prebiyotik ve probiyotik tüketenlerin Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ) puanı daha az tüketenlerden istatistiksel anlamlı düzeyde yüksek bulunurken, HbA1c değeri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptandı. Tip 2 diyabetlilerde MFÖ puanı ile HbA1c arasında negatif yönlü güçlü düzeyde diğer iki grupta negatif yönlü düşük/orta düzeyde korelasyon saptandı. Çalışmaya dahil edilen tip 2 diyabetik grupta yer alanlardan son 3 ayda hazır probiyotik kullananların HbA1c değeri istatistiksel anlamlı düzeyde düşük saptandı. Çalışmada tip 2 diyabeti ve prediyabeti olanlarda prebiyotik ve probiyotik terimlerini bildiğini ifade edenlerin HbA1c değeri bilmediğini ifade edenlerden istatistiksel anlamlı düzeyde düşük saptandı. Katılımcılardan tip 2 diyabeti olmayanların son 3 ayda düzenli olarak hazır probiyotik ürün kullanma sıklığı diğer iki gruba göre istatistiksel anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Tip 2 diyabeti olmayanların diğer iki gruptan daha yüksek oranda prebiyotik ve probiyotikle ilgili okuyup araştırma yaptıkları belirlendi.Katılımcılarda diyabeti olmayan grubun egzersiz yapma sıklığı ve MFÖ puanı diyabetik ve prediyabetlerden istatistiksel anlamlı düzeyde yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
In our study, in the group with type 2 diabetes, those consuming prebiotics and probiotics 2-3 times a day were found to have significantly higher Microbiota Awareness Scale scores compared to those consuming less, while their HbA1c levels were statistically significantly lower. There was a strong negative correlation between Microbiota Awareness Scale scores and HbA1c levels in type 2 diabetics, whereas in the other two groups, a weak to moderate negative correlation was observed. Among those included in the type 2 diabetic group in the study, those who had used ready-made probiotics in the last 3 months had statistically significantly lower HbA1c levels. In the study, among those with type 2 diabetes and prediabetes, participants who reported knowing the terms prebiotic and probiotic had statistically significantly lower HbA1c levels compared to those who reported not knowing. Participants without type 2 diabetes had a statistically significantly higher frequency of regular use of ready-made probiotic products in the last 3 months compared to the other two groups. It was determined that participants without diabetes exercised more frequently and had higher Microbiota Awareness Scale scores compared to diabetic and prediabetic groups.