Etik liderliğin, örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Katılım Bankası örneği
The effect of ethical leadership on organizational commitment: Participation Bank example
- Tez No: 867240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Demografi, İstatistik, Banking, Demography, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüz çalışma hayatında en önemli konuların başında yöneticiye duyulan güven oluşturmaktadır. Çalışma hayatında yöneticiye karşı duyulan güven; örgütsel bağlılık ve çalışanın verim artırmaktadır. Etik liderlik modeli ve örgütsel bağlılık arasında güçlü bir pozitif bağ mevcuttur. Katılım Bankacılığı, kurumun ve çalışanların etik değerlere uygun bir şekilde faaliyet gösterdiği, kar payı prensiplerine dayalı bir bankacılık modelidir. Bu modelde, işletmenin yöneticileri ve çalışanları dürüstlük, şeffaflık ve adalet gibi etik ilkeleri benimserler. Örgütsel bağlılık ise, çalışanların işletmeye duygusal ve psikolojik olarak bağlı olmalarını ifade eder. Kar payı prensiplerine uygun olarak yönetilen bir katılım bankacılığı modeli, çalışanların işlerine ve kuruma olan bağlılıklarını artırır. Bu da müşteri memnuniyetinin uzun vadeli olarak sağlanmasına ve rekabet avantajının elde edilmesine katkı sağlar. Araştırmanın amacı etik liderliğin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini incelemektir. Bu araştırma, etik liderliğin örgütsel bağlılık algısı üzerinde bir rol oynayıp oynamadığını belirlemeyi hedeflemektedir. Araştırmanın evrenini bir kamu bankasında çalışan kişiler oluşturmaktadır. Toplam çalışan sayısı 2776 kişidir. Araştırmanın örneklemi 324 kişi olarak hesap edilmiştir. Katılımcıların cinsiyet ve unvan durumuna göre tabakalandırma örneklem yapılmıştır. Ankete toplam 338 kişi katılmıştır. Araştırma, Nisan-Mayıs 2024 döneminde, Türkiye'de bir kamu katılım bankasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada etik liderlik ile örgütsel bağlılık arasında, pozitif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bu çalışma, katılım bankacılığı alanında etik liderliğin önemini vurgulayarak, kurum içindeki etik değerlere olan bağlılığın ve çalışanların işletmeye duygusal bağlılığının artırılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues in today's working life is trust in the manager. Trust in the manager in working life; It increases organizational commitment and employee productivity. There is a strong positive link between the ethical leadership model and organizational commitment. Participation Banking is a banking model based on profit share principles, in which the institution and employees operate in accordance with ethical values. In this model, managers and employees of the business adopt ethical principles such as honesty, transparency and justice. Organizational commitment refers to employees' emotional and psychological attachment to the company. A participation banking model managed in accordance with dividend principles increases employees' commitment to their jobs and the institution. This contributes to ensuring long-term customer satisfaction and gaining competitive advantage. The purpose of the research is to examine the effect of ethical leadership on organizational commitment. This research aims to determine whether ethical leadership plays a role on the perception of organizational commitment. The population of the research consists of people working in a public bank. The total number of employees is 2776 people. The sample of the research was calculated as 324 people. The sample was stratified according to the gender and title status of the participants. A total of 338 people participated in the survey. The research was conducted in a public participation bank in Turkey between April and May 2024. The study found that there is a positive relationship between ethical leadership and organizational commitment. This study emphasizes the importance of ethical leadership in the field of participation banking and reveals the importance of increasing the commitment to ethical values within the institution and the emotional commitment of employees to the business.