Sınai Mülkiyet Kanununa göre seri marka
Serial trademark according to Industrial Property Law
- Tez No: 867241
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, Sınai Mülkiyet Kanunu'nda geçen“seri markalar”kavramını ele alarak, bu marka türünün tanımlanabilirlik koşullarını incelemekte ve marka hukukuna yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Marka hukukunun genel çerçevesini çizerken, özellikle seri markaların oluşturulma süreçlerinde göz önünde bulundurulması gereken unsurları detaylı bir şekilde ele almaktadır. Yargıtay ve Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın belirlediği tanımlanabilirlik koşulları üzerinde durarak, kök markanın kullanım haklılığı, kaynak markanın asli unsurunu taşıma zorunluluğu ve yeni markanın seri marka yaratma amacı gibi unsurları hukuki bir perspektifle değerlendirmektedir. Tez, analizlerin ışığında seri markaların işletmelere sağladığı avantajları ve bu marka türünün gelecekteki marka stratejilerindeki potansiyel rolünü vurgulayarak, marka hukukuna önemli bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the concept of“series marks”as mentioned in the Industrial Property Law, examining the definability conditions of this type of mark and offering a new perspective on trademark law. While outlining the general framework of trademark law, it extensively discusses the elements to be considered in the process of creating series marks. Emphasizing the definability conditions set by the Court of Cassation and the European Court of Justice, it evaluates aspects such as the justification of using the root mark, the obligation of the source mark to carry the essential element, and the intention of the new mark to create a series mark from a legal perspective. The thesis, illuminated by these analyses, aims to highlight the advantages that series marks provide to businesses and underline the potential role of this type of mark in future trademark strategies, making a significant contribution to trademark law.