Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının sanal müze kullanımına ve sanal müzelerle ilgili değer kazanımına ilişkin görüşleri
Social studies teacher candidates' opinions on the use of virtual museums and the gain of value related to virtual museums
  1. Tez No: 867273
  2. Yazar: ESRA SEVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ER TÜRKÜRESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, sosyal bilgiler öğretiminde sanal müze kullanımına ve sanal müzelerle ilgili değer kazanımına ilişkin sosyal bilgiler öğretmen adaylarının görüşlerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma karma yöntem olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın nitel basamağında olgu bilim deseniyle yapılandırılmıştır. Nicel boyut kısmında ise tek grup öntest-sontest zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kütahya Dumlupınar Üniversitesi sosyal bilgiler öğretmenliği bölümünde bulunan yirmi iki öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma tek grup üzerinde tekrarlı olarak uygulanmıştır. Araştırmanın verileri Teker ve Özer (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Sanal Müze Sanal Tur Memnuniyet Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Kullanılan ölçeğin yanı sıra öğretmen adayları ile yarı yapılandırılmış görüşme soruları hazırlanarak görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistiklerden Wilcoxon İşaretli Sıralar testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının sanal müze kullanımına ilişkin görüşleri yapılan etkinlikler sonucunda anlamlı düzeyde olumlu bir yönde artış göstermiştir. Öğretmen adaylarına göre sanal müze kullanımı vatanseverlik, bilimsellik, bağımsızlık ve estetik değerlerini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to evaluate the opinions of social studies teacher candidates regarding the use of virtual museums in social studies teaching and the acquisition of values ​​related to virtual museums. The research was designed as a mixed method. In the qualitative stage of the research, it was structured with a phenomenology pattern. In the quantitative dimension, a single group pretest-posttest weak experimental design was used. The study group of the research consists of twenty-two students in the social studies teaching department of Kütahya Dumlupınar University. The research was repeated on a single group. The data of the research were collected using the“Virtual Museum Virtual Tour Satisfaction Scale”adapted into Turkish by Teker and Özer (2016). In addition to the scale used, semi-structured interview questions were prepared and interviews were conducted with the teacher candidates. Wilcoxon Signed Ranks test, one of the descriptive statistics, was used in the analysis of the obtained data. The data obtained in the qualitative part of the research were analyzed by descriptive analysis method. According to the results of the analysis, the opinions of the pre-service teachers regarding the use of virtual museums showed a significant positive increase as a result of the activities. According to pre-service teachers, the use of virtual museums positively affects patriotism, scientificity, independence and aesthetic values. teacher candidates' views on the suse of virtual museums showed a significant positive increase as a result of the activities. According to pre-service teachers, the use of virtual museums positively affects patriotism, scientificity, independence and aesthetic values. teacher candidates' views on the use of virtual museums showed a significant positive increase as a result of the activities. According to pre-service teachers, the use of virtual museums positively affects patriotism, scientificity, independence and aesthetic values.