Tarih öğretmen adaylarının sanal müze kullanımına yönelik tutumlarının incelenmesi
Study of the prospective history teachers' attitude towards virtual museum use
- Tez No: 646437
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma ile tarih öğretmen adaylarının sanal müze kullanımına yönelik tutumlarının ne düzeyde olduğunu ortaya çıkarmak ve tarih öğretmen adaylarının demografik özelliklerine göre sanal müze kullanımına yönelik tutumları arasındaki farklılıkları tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Tarih Eğitimi Anabilim Dalı'nda ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Tarih Eğitimi Anabilim Dalı'nda 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıfta öğrenim gören 133 tarih öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu ve tarih öğretmen adaylarının sanal müze kullanımına yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu ve tarih öğretmen adaylarının sanal müze kullanımına yönelik tutum ölçeğinden toplanan veriler SPSS-24 paket programına işlenmiştir. Tarih öğretmen adaylarının cinsiyet, aylık harçlık miktarı, bilgisayar olma durumu, eski uygarlıklara ait yerleşim yerlerini ziyaret etme, sanal müze gezintisi yapma durumu ve sanal müzenin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olma durumlarına göre puanlar arasında anlamlı farklılık olup olmadığına Independent-Samples (Bağımsız Örneklemler) T-Testi analizi ile bakılmıştır. Öğretmen adaylarının öğrenim gördükleri sınıf düzeylerine göre ve müze ziyaret sayılarına göre ölçeğin alt boyutları ve genelinden aldıkları puanlar arasında anlamlı farklılık olup olmadığına One-Way ANOVA (Tek Yönlü Varyans) analizi ile bakılmıştır. Araştırma sonucunda sanal müze kullanımına yönelik tutum ölçeğinin geneline ilişkin tarih öğretmen adaylarının yüksek düzeyde olumlu tutuma sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ölçeğin geneline ilişkin öğretmen adaylarının cinsiyetlerine, öğrenim gördükleri sınıf düzeylerine, bilgisayar olma durumlarına, eski uygarlıklara ait yerleşim yerlerini ziyaret etme ve sanal müzenin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olma durumlarına göre tutumları arasında anlamlı farklılık olmadığı; aylık harçlık miktarlarına, müze ziyaret sayılarına ve sanal müze gezintisi yapma durumlarına göre tutumları arasında anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ders kitaplarına alternatif olarak sanal müzeleri başta tarih öğretmen adayları ve sosyal bilgiler öğretmen adayları olmak üzere diğer branş öğretmen adayları tarafından da kullanması önerilmektedir. Tarih öğretmen adaylarına sanal müze eğitimi sadece teorik olarak değil, üniversitelerde gerekli altyapı oluşturularak öğretmen adaylarının kullanabileceği, gerektiği yerde uzman kişilerden yönlendirme ve bilgi alabileceği yaparak yaşayarak tecrübe kazanacağı sanal müze sınıfları oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to bring out which level the attitudes of history teacher candidates against the use of virtual museum and to determine the attitude differences towards virtual museum usage according to their demographic features. Within the study, scanning model which is one of the quantitative research methods is used. Study's research group consists of 133 history teacher candidates of 1st senior 2nd senior, 3rd senior and 4th senior from Turkish and Social Sciences Department in Gazi University, Faculty of Education and Education Turkish and Social Sciences Department in Necmettin Erbakan University, Ahmet Kelesoglu Faculty of Education. Personal data form and attitude scale towards the virtual museum usage of candidates have been used as data collection tools. Data obtained from these methods are processed into the SPSS-24 package program. Whether there is a significant difference between the scores or not is checked using the Independent-Samples T-Test analysis by taking into consideration of the candidates' gender, monthly pocket money, possession of a computer, visiting the settlements of ancients, situation of surfing through virtual museum and knowledge about what is a virtual museum. Whether there is a significant difference between the sub-dimensions of the scale and overall score they got is checked using the One-Way ANOVA analysis by looking at their class levels and the count of their museum visits. At the end of the study, it has been seen that the attitudes of history teacher candidates towards the use of virtual museum is highly positive in general of attitude scale. It has been seen that, in general of attitude scale, there is no significant difference among the candidates' gender, class level they get lectured in, possession of a computer, visiting the settlements of ancients and knowledge about what is a virtual museum: there is a significant difference among their monthly pocket money, count of their museum visits and situation of surfing through virtual museum. Usage of the virtual museums is not only recommended for the history teacher candidates and social studies teacher candidates foremost, but also for other branch teacher candidates as an alternative to textbooks. It is also recommended that virtual museum education should not only be taught theoretically to history teacher candidates, there should be virtual museum classes candidates can use in universities by meeting the infrastructure required, where a candidate can get directions and information from a specialist when needed, and get experience by going, living through it.