Yönetim kurulu ve üst düzey yönetici özelliklerinin ihracat performansına etkisi: Türkiye örneği
The effect of the characteristics of the board of directors and senior managers on export performance: The case of Turkey
  1. Tez No: 867297
  2. Yazar: AHMET BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada şirketlerin gittikçe artan karmaşık ve rekabetçi bir ortamda hayatta kalabilmesi ve başarılı bir performans gösterebilmesi için yönetim kurulu üye özelliklerinin ihracat performansına etkisine ulaşmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda yönetim kurulunda görevli üyelerin toplam üye sayıları, bağımsızlık durumları, cinsiyet, eğitim, yaş ve yönetim kuruluna bağlı olan komitelerde görev yapıp yapmaması gibi özelliklerinin ihracat performansına etkisi araştırılmıştır. 2010-2019 yılları arasında BİST'te işlem gören ve finansal olmayan şirketlerden elde edilen gözlemlere ait veri setine panel veri analizi uygulanmıştır. Yapılan analizin etkili ve tutarlılığını test etmek için Chow (F) Testi, Breusch-Pagan LM Testi ve Hausman Testleri yapılarak tahmin yöntemlerine karar verilmiştir. Tespit edilen tahmin yönteminin sonuçlarının doğru ve tarafsız olduğunu test etmek için Bhargava, Franzini ve Narendranathan Otokorelasyon Testi, Levene, Brown ve Forsythe Heteroskedasite Testi, Değiştirilmiş Wald Heteroskedasite Testi ve Pesaran Yatay Kesitsel Bağımlılık Testi (CD-test) yapılmıştır. Çıkan sonuçlara göre Driscoll-Kraay Dirençli Standart Hatalar tahmincisinin kullanılmasına karar verilerek analizler uygulanmış ve değerlendirmeler yapılmıştır. Yönetim kurulunda görevli olan personelin eğitim düzeyinin artması, yaş ortalamasının elli ve altında olmasının ihracat performansını pozitif yönde etkilerken, yönetim kurulunda görevli olan personelin kurullara bağlı komitelerde görev alması ise ihracat performansını negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
A board of directors is a group of people elected or appointed by shareholders to oversee the operations of a company. The success and long-term survival of a company depends on board decisions. These decisions affect shareholders, employees, customers and all other stakeholders. Being a company that performs well in a highly complex and competitive environment is a huge challenge. To achieve this, the board needs to keep abreast of the global environment, political and economic conditions in different countries, industry competitiveness, market situation, financial and legal aspects, latest technologies and innovations. Based on this situation, the aim of this study is to reach the effect of board member characteristics on export performance so that companies can survive and perform successfully in an increasingly complex and competitive environment. In this context, the effects of the characteristics of the members of the board of directors, such as their total number of members, independence status, gender, education, age and whether they serve in committees affiliated with the board of directors, on export performance were investigated. Panel data analysis was applied to the data set of observations obtained from non-financial companies traded on BIST between 2010 and 2019. In order to test the effectiveness and consistency of the analysis, prediction methods were decided by using Chow (F) Test, Breusch-Pagan LM Test and Hausman Tests. To test whether the results of the identified estimation method are accurate and unbiased, Bhargava, Franzini and Narendranathan Autocorrelation Test, Levene, Brown and Forsythe Heteroscedasticity Test, Modified Wald Heteroscedasticity Test and Pesaran Cross-Sectional Dependency Test (CD-test) were conducted. According to the results, it was decided to use the Driscoll-Kraay Robust Standard Errors estimator, analyzes were applied and evaluations were made. It has been determined that the increase in the education level of the personnel serving on the board of directors and the average age being fifty and below affect export performance positively, while the personnel serving on the board of directors serving in committees affiliated with the boards affects export performance negatively. In addition, it was concluded that the total number of board members, independence status and gender status do not affect export performance.