Tribes and state: Ottoman centralization in Eastern Anatolia, 1876-1914
Aşiretler ve devlet: Doğu Anadolu'da Osmanlı merkezileştirmesi 1876-1914
  1. Tez No: 89722
  2. Yazar: MEHMET MERT SUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK, DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Ondokuzuncu yüzyıl, tebalan ve ülkenin bütünü üzerinde etkin bir güce ve kontrole sahip modern devlet kavramının Osmanlı yönetici sınıfı tarafından benimsenmesi sonucu, Osmanlı İmparatorluğunda merkezileştirme çabalarının ivme kazandığı bir dönem oldu. Bu döneme kadar bölgenin coğrafi özellikleri ve merkeze olan uzaklığı nedeniyle merkezi otoriteye tam olarak tabi olmamış Doğu Anadoludaki aşiretler de ondokuzuncu yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başlarındaki merkezileştirme çabalarının hedefi haline geldiler. Bu çalışma Osmanlı İmparatorluğunun Abdülhamid ve II. Meşrutiyet dönemlerindeki Doğu Anadoludaki merkezileştirme politikalarını ve bu polikaların aşiretler üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu temel nokta etrafında merkezileştirme süreci ve 'aşiret sorunu' merkezi otoritenin doğudaki aşiretleri kontrol ve entegrasyon politikalarıyla paralel olarak incelenecektir. 11 pr-nDKSSv'>:UETM!fflI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The nineteenth century was an era when the centralization efforts of Ottoman government gained momentum as the new concepts of modern state, like uniform provincial administration and centralized government, were embraced by the Ottoman ruling elite. Eastern Anatolia, which had enjoyed an autonomous position because of its geographical characteristics and remoteness from the capital, was also subjected to a vigorous effort of centralization and administrative reform. Tribal structures and religion always played prominent roles in socio-political structure of eastern Anatolia. As Ottoman government tried to strengthen the central authority in its eastern provinces, tribal leaders and shaikhs became the key elements in the relations between the state and tribal populations. The object of the present study is to examine the relation of tribe and state in eastern Anatolia during the Hamidian and the Young Turk periods. Throughout this work main emphasis will be given to the strategies of the central government for securing control and integration of the tribal element within the Ottoman Empire.