Zeki Demirkubuz sinemasının sinemanın sağaltım işlevi açısından incelenmesi
Examinaton of Zeki Demirkubuz cinema on terms of the healing function of cinema
- Tez No: 867320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ELAGÖZ YÜKSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR YEŞİLDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz kitle iletişim ve gösteri alanlarından biri olan sinema, hayatımızda etkisi gittikçe artan bir konuma yükselmiştir. Sinema sanatı; insanı, değişken düzeylerde etkilemektedir. Sinema sağaltım yöntemi olarak dünyada kullanılmaktadır. Ülkemizde ise bu alanın yeterince çalışılmadığı görülmektedir. Zeki Demirkubuz ise ödüller alan başarılı auetur bir yönetmendir. İnsanı özellikle merceğe almayı seçen bu yönetmenin sineması sağaltım açısından çalışmaya değerdir. Bu çalışmada sinema terapi için Zeki Demirkubuz Sinemasınında kullanılabileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema, which is one of today's mass communication and show areas, has become an increasingly influential position in our lives. It shows that this art, which has a place in people's life, affects people at variable levels. The field about what the structure of this art is that affects people and what the changes are and can be is a structure that is worth studying. Art is among the daily practices that people apply for treatment. How to deal with this with a field professional is one of today's work topics. Studies on this relatively new field of treatment are being carried out and are continuing. In this study, researches and results about how cinema can be a treatment tool as a branch of art are included.