Antik Yunan dünyasında propaganda aracı olarak Tragedyalar
Tragedies as a propaganda tool in the ancient Greek world
  1. Tez No: 867319
  2. Yazar: ESRA UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Antik Yunan tragedyalarının propaganda işlevini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kapsamı Klasik Dönem Atina polis'i ile sınırlıdır. Tragedyalar İÖ 5. yüzyılda Atina polis'inde kendine özgü bir sanat yapıtı olarak ortaya çıkmıştır. Tragedyaların ortaya çıkışında ve gelişiminde içine doğduğu polis yapısının sosyal, siyasal ve ekonomik yapının etkisi olmuştur. Dolayısıyla, tragedyaların ortaya çıkışıyla Atina polis'i arasında karşılıklı bir ilişki mevcuttur. Özellikle polis yapısındaki yönetimsel değişimle birlikte, tragedyalar zaman içinde aynı yüzyılın sonlarına doğru asıl etkisini kaybetmiştir. Tragedyalar, geniş kitlelere hitap etme ve ulaşma potansiyeli dolayısıyla propaganda etkisi yüksek bir sanat türüdür. Bu bağlamda tragedyalardaki propaganda işlevinin varlığı, Atina polis'inin sosyal, siyasal ve ekonomik dinamikleri incelenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Tragedyanın seyirci üzerinde oluşturduğu dramatik etki, toplumun eğilimlerini etkilemeye yönelik bir araç olarak kullanılmıştır. Seyirci üzerinde oluşturulmak istenen dramatik etki sahneleme yöntemleri ile sağlanmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the propaganda function of Ancient Greek tragedies. The scope of the study is limited to the Classical Period Athenian polis. Tragedies emerged as distinctive artistic works within the Athens in the 5th century BCE. The social, political, and economic structure of the polis at the time had a significant influence on the emergence and development of tragedies. Thus, there exists a mutual relationship between the emergence of tragedies and the Athenian polis. Particularly, with the administrative changes in the polis structure, tragedies gradually lost their primary impact and eventually disappeared by the end of the same century. Tragedies, due to their potential reach wide audiences, are considered a form of art with a high propaganda effect. In this context, the presence of the propaganda function in tragedies has been explored by examining the social, political, and economic dynamics of the Athenian polis. The dramatic impact created by tragedies on the audience has been utilized as a tool to influence the tendencies of society. The desired dramatic effect on the audience has been achieved through staging techniques. The quantitative research method employed in this study is the survey method.