Hegemonik erkeklik üzerinden Erzurum'da erkeklik görünümleri
Views of masculinity in Erzurum through hegemonic masculinity
  1. Tez No: 867336
  2. Yazar: PINAR LALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Hegemonik erkeklik bağlamında Erzurum'da erkeklik pratikleri üzerine odaklanan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde erkeklik çalışmalarının arka planı olarak ele alınan ataerki kavramı, toplumsal cinsiyet ve daha sonra R. W. Connell'ın hegemonik erkeklik kavramının kuramsal boyutuna yer verilmiştir. Ayrıca kavramla ilgili eleştiriler ve bu eleştiriler üzerine Connell'ın erkeklik sosyolojisine kuramsal destek sağlayan çalışmalara da yer verilmiştir. Nitel bir araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile Erzurum' da toplam 40 erkek ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde yöntem, veri toplama sürecinde yaşanılan güçlükler, katılımcı bilgisi ve sahadan gözlem notları yer almaktadır. Çalışmanın üçüncü aşamasında ise alandan toplanan verilerin kurama dayalı değerlendirilmesi yapılmıştır. Erkekliğin anlamının erkekler tarafından sorgulanmasının yapıldığı bu bölümde erkeklik; duygular, adamlık, babalık, annelik, namus, askerlik ve yerel bir erkeklik formu olarak ele alınan dadaşlık gibi konular üzerinden yerele ait farklı hegemonik erkeklik örüntülerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which focuses on masculinity practices in Erzurum in the context of hegemonic masculinity, consists of three parts. In the first part, the concept of patriarchy, gender and then the theoretical dimension of R. W. Connell's concept of hegemonic masculinity, which is considered as the background of masculinity studies, are included. In addition, criticisms of the concept and studies that provide theoretical support to Connell's sociology of masculinity are also included. In the study, in which a qualitative research method was adopted, in-depth interviews were conducted with a total of 40 men in Erzurum with semi-structured interview questions. The second part of the study includes methodology, difficulties encountered during the data collection process, participant information and observation notes from the field. In the third stage of the study, a theory-based evaluation of the data collected from the field was made. In this section, where the meaning of masculinity was questioned by men, different hegemonic masculinity patterns of the locality were reached through topics such as masculinity; emotions, manhood, fatherhood, motherhood, honor, military service and dadaşlık, which is considered as a local form of masculinity.