Parion antik kenti teritoryumu
Territory of Parion ancient city
- Tez No: 867345
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 444
Özet
Parion, Propontis'in güney kıyısında MÖ 709 yılında kolonize edilmiş ve günümüzde Çanakkale ili, Biga ilçesi Kemer köyü yakınlarında yer almaktadır. Antik kent, kuruluşundan itibaren geçirdiği özellikle siyasal olayların neticesinde sahip olduğu topraklarda ve hâkimiyetindeki bölgelerde genişleme ya da daralma durumları ile karşı karşıya kalmıştır. Parion'un tarihsel süreç içerisinde yaşadığı gelişmeler, egemenliği altında kalan bölgeler içerisinde kimi bölgelerde askeri, tarımsal ve ticari lokalizasyonların oluşmasına ya da mevcut birimlerin kendisine bağlanmasına yol açmıştır. Yapılan çalışma, kent merkezinin yakınlarındaki bölgelerde arkeolojik unsurların yoğun olarak yer aldığını ve bu unsurların organik olarak antik kent ile bağlılık özellikleri taşıdığını gösterirken, arkeolojik varlıklar merkezden uzaklaştıkça nicelik ve nitelik olarak azalma sergilemiştir. Ayrıca çalışma, Parion'un egemenlik bölgesindeki arkeolojik varlıkların tespiti, tanıtılması ve yorumlanması konularını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Parion was colonized on the southern shore of the Propontis in 709 BC and is located near the village of Kemer in the Biga district of Çanakkale province. Since its foundation, the ancient city has faced expansion or contraction in its territory and the areas under its control, especially as a result of political events. The developments experienced by Parion in the historical process led to the formation of military, agricultural and economic localisations in some areas within the areas under its rule or to the attachment of existing units to it. The study shows that the archaeological elements are densely located in the areas near the city centre and that these elements are organically connected to the ancient city, while archaeological assets decrease in quantity and quality as they move away from the centre. In addition, the study includes the identification, introduction and interpretation of the archaeological assets in the domination areas of Parion.